Heteken keresztül írhatnánk a listát arról, hogy honnan a legszebb a Dunakanyar panorámája, hiszen a térség számos pontjáról nyílik mesés kilátás a Dunára, a folyó mellett fekvő településekre és a környező hegyekre. Az alábbi kilátók, kilátópontok és kirándulóhelyek egészen bizonyosan különleges panorámával ajándékoznak meg.
Tartalomjegyzék
Toggle15+ hely, ahonnan káprázatos a Dunakanyar panorámája
Több ezer hangulatos fotóval találkozunk a Csodahelyek Magyarországon Facebook csoportban, illetve túrák során mi magunk is százával készítünk olyan képeket, amelyeken magával ragadóan szép a Dunakanyar panorámája.
Szerinted honnan a legszebb a kilátás a térségre? Hol készítetted a legszebb képet a Dunakanyarról? Oszd meg velünk az élményt, kommentben várjuk a fotókat!
Vaskapu-hegy, Esztergom
A Vaskapu-hegy népszerű kirándulóhely Esztergom óvárosától keletre, a Visegrádi-hegység 404 méter magas hegycsúcsáról bámulatos kilátás nyílik a Dunára és a környező hegyekre. A kilátópont gyalogosan és autóval is könnyen megközelíthető.
Még több program Esztergomban >>
Hideglelős-kereszt, Hosszú-hegy
Esztergom és Pilismarót között, a Hosszú-hegy tetején található a Hideglelős-kereszt, amelyet Lázár kereszt, Járványkereszt és Hálakereszt néven is emlegetnek.
A Hideglelős-kereszthez izgalmas legendák kapcsolódnak, a keresztet Nagy Mihály esztergomi gazda emeltette hálából, mert a családját elkerülte a pestisjárvány.
A Miklós-deák-völgyi tavak környéke is igazi csodahely, érdemes felkeresni Pilismaróton.
Prédikálószék, Visegrádi-hegység
A 639 méter magasan fekvő Prédikálószék a Pilis – Visegrádi-hegység egyik legmagasabb pontja, a hegytetőről és a Prédikálószék-kilátóból meseszép kilátás nyílik a Dunakanyarra.
Ha a Vadálló-kövek felől közelíted meg a hegycsúcsot, igazi sziklás kalandban lesz részed a Dunakanyar ölelésében.
Borjúfő kilátóhely, Visegrádi-hegység
A Borjúfő egy éles sziklabérc, amely a Visegrádi-hegység oldalában várja a kirándulókat, akik garantáltan nem csalódnak majd a panorámában. Az egyik kőtömbön Wass Albert neve olvasható, illetve az alábbi idézet:
„Maradnak az igazak és a jók, a tiszták és a békességesek.”
Spartacus-ösvény, Visegrádi-hegység
Izgalmas túrával, nagy mélységekkel és keskeny ösvényekkel hívogat a Spartacus-ösvény, ahonnan elbűvölő kilátás nyílik a Duna völgyére, a Szent Mihály-hegyre és a környező hegyvonulatokra.
Érdemes felkapaszkodni a sziklák tetejére, hogy innen nézzük piknikezés közben a panorámát.
Visegrádi vár, Visegrád
A visegrádi Fellegvár népszerű kirándulóhely a Dunakanyarban, történelmi múltja, kiállításai és panorámája miatt évente több tízezren keresik fel. A vár alatt folydogáló Duna látványa igazán megkapó, a vár legmagasabb pontjairól 360 fokos panoráma tárul elénk.
Salamon-torony, Visegrád
A Salamon-torony Visegrád emblematikus építménye, a legenda szerint itt raboskodott Salamon király. A legenda azonban teljes mértékben tévútra visz bennünket, hiszen a király a XI. században raboskodott Visegrádon, a torony azonban csak a XIII. század második felében épült.
A 34 méter magas, 5 emeletes, hatszög alaprajzú torony az évszázadok során 11 ostromot élt át, tetejéről egészen különleges látvány a Dunakanyar panorámája.
Zsitvay-kilátó, Nagyvillám
Bár sokan a visegrádi bobpálya miatt látogatnak a Nagyvillámra, csak kevesen tudják, hogy a bobpályától alig 5 perces sétára található a Zsitvay-kilátó, ahonnan a Szentendrei-szigetre, a Fellegvárra, a Duna bal partjára és a környező hegyekre nyílik kilátás.
A Nagyvillám tetején álló Zsitvay-kilátótól 3 perces sétára fekszik az a kilátópont, ahonnan a Kisvillám is felbukkan előttünk.
Viktorin-sétány, Visegrád
A Viktorin-sétány a visegrádi Fellegvár alatt húzódik, majdnem párhuzamosan halad a Kálváriával, majd a kék sáv jelzéshez kapcsolódik.
A sétány különlegessége, hogy Visegrád rejtett arcát mutatja meg nekünk, vadregényes környezetben sétálhatunk alig néhány percre az élő középkor városának főutcájától.
Bölcső-hegyi kilátó, Szentendre
Az 587 méter magas Bölcső-hegyen található a Bölcső-hegyi kilátó, amely a Lajos-forrástól indulva két körtúrával is megközelíthető.
Délre tekintve a Nagy Csikóvár hegycsúcs, nyugatra a Lom-hegy, északkelet felé a Cser-hegy, északnyugatra a pilisszentlászlói hegyoldal, keletre pedig Szentendre látható a kilátóból.
Dobogókő, Visegrádi-hegység
A Dobogókő a Visegrádi-hegység legmagasabb hegye, amely bámulatos panorámája és túraútvonalai miatt minden korosztály számára népszerű kirándulóhely.
Innen indul a Thirring-körút is, amely a meseszép kilátás mellett kalandos sziklatúrával teszi különlegesebbé a kirándulást.
Kós Károly-kilátó, Zebegény
Zebegény a Dunakanyar egyik legizgalmasabb gyöngyszeme, a település számos pontjáról gyönyörködhetünk a térség panorámájában.
A Sárkánydomb az egyik legkedveltebb kirándulóhely, emellett a Kós Károly-kilátó is igen népszerű úti cél, hiszen a kilátó csodaszép dunai kilátással ajándékoz meg.
Remete-barlang, Szent Mihály-hegy
A Remete-barlang a Szent Mihály-hegyen található Zebegény és Nagymaros között, szemben Dömössel. A barlang megközelítése igen nehéz terep leküzdésével jár, de a kilátás kárpótol bennünket a fáradalmakért.
A barlanghoz több legenda is kapcsolódik, az egykor itt élő remete alakjához még napjainkban is kötődnek a kirándulók.
Julianus-kilátó, Hegyes-tető
A Julianus-kilátó a Hegyes-tető csúcsán áll, a középkori tornyot idéző építményből 360 fokos panoráma tárul a szemünk elé. A torony megközelíthető Nagymaros és Zebegény felől is, emellett a Törökmező tanösvény is itt végződik.
Kálvária, Nagymaros
Úton a Julianus-kilátó felé, a Nap utcánál érdemes egy picit elkanyarodni, innen indulnak a Kálvária lépcsői, melyek egy kápolnához vezetnek. A kápolna mellett állva bámulatos dunai és visegrádi panoráma tárul a szemünk elé.
Tudtad? A Kálvária lépcsőit nagymarosi családok építtették az 1920-as években, néhány család neve még ma is olvasható a lépcsőkön.
Még több kirándulóhely a Börzsönyben >>
Naszály-hegy, Vác
A Naszály-hegy a Cserhát legnyugatibb vonulata, a Váctól 6-8 km távolságra fekvő hegy számos barlangot rejt magában. A leghíresebb közülük a Násznép-barlang, az elnevezéséhez két legenda is kapcsolódik.
A hegyen szervezett túrák is indulnak, de akár autóval is felkereshetjük, a panoráma egészen elképesztő.
Pomáz, Kő-hegy, Petőfi pihenő
A Petőfi-pihenő a Kő-hegy oldalában található a sárga jelzés mentén, Pomáz és Szentendre között. A nevét arról kapta, hogy Petőfi innen gyönyörködött a környező hegyek látványában 1845-ben, amikor Esztergomba kirándult barátaival.
Érdekesség: Itt található a híres Gomba-szikla is, amelyet Napóleon kalapjaként emlegetnek.
Lenyűgöz a Dunakanyar panorámája? Foglalj szállást a térségben!
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Borítókép: Viktorin-sétány, Visegrád (fotó: Kristóf Eszter)