Kalandra fel! 15+ lépcsős kirándulóhely kitartó túrázóknak

Lépcsős kirándulóhely Magyarországon

Szeretsz túrázni és nem riadsz vissza a meredek emelkedőktől? A Balaton-felvidéktől a Zemplénig számos különleges lépcsős kirándulóhely vár arra, hogy felfedezd magadnak a hazai várromokat, kilátókat, vagy éppen a legszebb panorámát. Számláld meg a lépcsőfokokat, irány a természet!

15+ lépcsős kirándulóhely kitartó túrázóknak

Szigligeti vár

A Balaton várának története egészen a XIII. század elejéig nyúlik vissza, a szigligeti vár még a török hódítások idején sem került török kézre. Egy villámcsapás miatt azonban a toronyban őrzött puskapor felrobbant és a vár nagy része leégett. A várlátogatás ennek ellenére maradandó élmény, a látnivalók mellett a számtalan lépcső miatt is.

A 239 méter magasan strázsáló szigligeti vár népszerű lépcsős kirándulóhely. A Balaton-felvidék egyik legszebb panorámáját kínálja, emellett a kiállításoknak köszönhetően az erőd mindennapjaiba is bepillantást nyerünk.

Úrkúti őskarszt

Ajkától 10 km-re, a Déli-Bakony lankáin fekvő Úrkút határában páratlan geológiai csodát láthatunk, hazánk egyik leglátványosabb földtani értékét, a Csárda-hegyi őskarsztot. A világon egyedülálló képződmény sziklakatlanában, a mangánérc kitermelésével feltárultak a jura kori, 100 millió éves eredeti formák, őskarszt sziklafalak. Izgalmas tanösvényen, dzsungelszerű, párás erdőben lépcsőkön ereszkedhetünk le a gödör aljára és a peremén sétálva meg is kerülhetjük azt. – írja olvasónk, Bellai Viktória a Csodahelyek Magyarországon Facebook csoportunkban.

Füzér vára

Füzér vára az egyik legkülönlegesebb várunk, de kicsi gyerekekkel kissé nehezen elérhető, ugyanis egy hosszú, kacskaringós szerpentin vezet fel hozzá. A Várhegy, amelyre a füzéri vár épült, egykor egy működő vulkán kúpja volt.

A meredek út ellenére a sziklába vájt lépcsők és a korhűen berendezett szobák mellett a gyerekeket általában az is lenyűgözi, hogy majdnem egy éven át itt őrizték a Szent Koronát.

@csodahelyek.hu Kitaláljátok, hol járunk? 🤔 #csodahelyekmagyarorszagon ♬ Castle – Clarx & Harddope

Bujdosók lépcsője

Badacsony hegyén több kilátó is található, emellett érdemes végigjárni a Badacsony (Tűzgyűrű) tanösvényt is, amely több panorámapontot is érint. A tanösvény állomásai: Rózsakő – Kisfaludy-kilátó – Kőkapu –Kőkereszt – Klastrom kút – Bujdosók lépcsője – Tördemici kilátó.

A Bujdosók lépcsője 1936-ban épült, a 464 fokos lépcsősor mentén megcsodálhatjuk a bazalttornyokat, a törmeléklejtőket és a bazalttörmelékeket egyaránt.

Fotó: Csodahelyek.hu

Kopasz-hegyi bazaltlépcsők

A Bujdosók lépcsője mellett a Balaton-felvidék másik legendás lépcsősora, a Kopasz-hegyi bazaltlépcső a Kopasz-hegyen található. A hegycsúcs nem adja magát könnyen, mert a jelentős szintkülönbség mellett 277 lépcsőfokot is le kell gyűrnünk a panoráma kedvéért.

A hegytetőről csodás kilátás nyílik a Káli-medencére, a Tapolcai-medence tanúhegyeire, és a Balatonra.

Szent György-hegyi bazaltorgonák

A Szent György-hegy a Balaton-felvidék egyik jellegzetes tanúhegye, a 4 km hosszú Szent György-hegyi bazaltorgonák tanösvény lépcsősora 30-40 méter magas, impozáns bazaltorgonák mellett halad.

A 414 méteres csúcsról integethetünk a Keszthelyi-hegységnek, a Balaton-felvidék tanúhegyeinek és a Somlónak.

Áldó Krisztus szobor, Tarcal

Szerencstől mindössze 12 perces autóútra, Tokaj szomszédságában fekszik Tarcal, amely főként a monumentális méretű, 8,5 méter magas és 50 tonnás Áldó Krisztus szoborról és a Tarcali Bányatóról ismert. Európa legnagyobb Jézust ábrázoló szobrához felsétálhatunk a hozzá vezető sétányon, és egy meredek lépcsősoron is.

Érdemes többször megállni gyönyörködni a szőlőtáblák, a környező tavak, és a tó látványában, a 130 lépcsőfok egyébként is meg-megállít bennünket.

Szádvár romjai

A 460 méter magas Várhegyen állnak a szögligeti Szádvár romjai, az Alsó-várat és a Felső-várat az ország legnagyobb várbeli tereplépcsője köti össze, 374 lépcsőfokkal.

A lépcsőt megmászva mesés kilátás tárul elénk, emellett tereplépcső és több kilátópont is vár Szádvár falainál. A keleti és északi várfal hatalmas sziklatömbök között vezet, itt 8-12 méter magasan egy tölgyfából készült gyilokjárón sétálhatunk végig.

János vára-kilátó

A 20 méter magas János vára-kilátó a Jánosvára-hegyen, 283 méter magasan áll. Az ide vezető úton egy 470 méter hosszú, 1050 db-ból álló lépcsősoron kell felkapaszkodunk, hogy végül a 360 fokos zempléni körpanorámában gyönyörködjünk.

A fárasztó lépcsőzés után jóleső érzés megpihenni a kilátó környékén elhelyezett padoknál.

Csepegő-kő, Zselic

A Csepegő-kő egy látványos földtani jelenség, amely a Zselicben, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalán rejtőzik. Tiszta vizéről, cseppköveiről és különleges növényeiről nevezetes a Csepegő-kő, a szurdokba vezető temérdek lépcső megmászása nem mindennapi kalandot ígér.

A Csepegő-kő forrása közelében a magas páratartalomnak és a szennyezetlen víznek köszönhetően rengeteg gímpáfrány lelt otthonra.

Fotó: Tasi Zsolt

Hegyesdi várrom

A Hegyesd település mellett álló várromokhoz igazán kalandos túra vezet a Hegyesdi várrom tanösvény mentén. A 1,5 km hosszú tanösvény 10 állomáson keresztül mutatja be a környék természeti és történelmi látnivalóit, a hegyesdi várhegy természeti adottságait, történelmi múltját és az erdő sokszínűségét.

A lépcsős kirándulóhely meghódításához bizony elég sok lépcsőfokot meg kell másznunk, de a kilátás mindenért kárpótol majd. Ellátni Kapolcsig, illetve megcsodálhatjuk a Tapolcai-medence tanúhegyeit is.

Odvaskői-barlang

A Magas-Bakony erdeinek mélyén rejtőzik a Gyilkos-tó néven emlegetett Hubertlaki-tó, amelynek különleges ismertetőjegye a vízből kiálló, ég felé mutató facsonkok sokasága.

A tótól gyalogosan elérhető Bakonybél környékének leglátogatottabb barlangja, az Odvaskői-barlang, a Hubert­laki-­tó – Odvaskő­-pihenő – Odvaskő-­barlang – Likas-­kő – Bakonybél útvonalon.

A barlanghoz egy 284 fokos lépcsősor vezet, 8-10 méter széles, 2-3 méter magas bejárata a völgyfenékhez viszonyítva mintegy 50 méteres magasságban, az Odvas-kő sziklájának aljában nyílik.

Gloriett-kilátó, Fertőboz

A fertőbozi Gloriette-kilátót, amely 187 méteres magasságból tekint le a Fertő-tájra, gróf Széchényi Ferenc építtette 1802-ben József Nádor látogatásainak emlékére.

A kilátóhoz 330 lépcsőfokot kell megmászni a csodálatos panorámáért, de a lépcsőkön felérve megpihenhetünk a kihelyezett padoknál, ahonnan tiszta időben a pozsonyi várig is ellátni. A lépcsős kirándulóhely a Fertő-táj egyik legszebb kilátásával vár.

Béka-tó, János-hegy

A Béka-tó a Budai-hegység legnagyobb felületű állóvize, az erdei tavacska a János-hegy délnyugati oldalában fekszik. A tó a Libegő felső állomásától a Gyermekvasút János-hegy állomásához vezető sétaút mentén található, a két megállót összekötő turistaútról lépcsőn érhető el.

A tóban pettyes gőték és vízi csigák is élnek, a vízparton tűzrakóhely, asztal és padok szolgálják a látogatók kényelmét.

Esztergomi Macskalépcső

A Macskaút, másik ismert nevén Macskalépcső Esztergom Víziváros részén található, a Szent István megkoronázása szoborcsoport és a Berényi Zsigmond utca között halad. Különlegessége, hogy keskeny sikátorokkal, hangulatos kilátópontokkal és pazar panorámával várja a kirándulókat a Várhegy oldalában.

A Macskalépcsőről rálátni a Vízivárosra, a Dunára, a Mária Valéria hídra és a szemben fekvő Párkányra is. Ha nem szeretnénk felfele lépcsőzni, induljunk a szoborcsoport mellől lefelé, a panoráma így is szép, de az út kevésbé fárasztó.


A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Pénztárcakímélő csodahelyek e-book

100+ ingyenes élmény, kirándulás és program

Gyűjtöd azokat a programokat, ahol az egész család jól érezheti magát? Máris mutatunk több mint 100 hazai programot, élményt és kirándulóhelyet.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.