Kalandos útvonalakat, meredek sziklafalakat, szűk folyosókat és elbűvölő látnivalókat tartogatnak hazánk vadregényes szurdokai. A következő 15 hazai szurdokvölgy gondoskodik arról, hogy a nehéz terepnek és a látványos természeti kincseknek köszönhetően felejthetetlen kirándulásban legyen részed.
Tartalomjegyzék
Toggle15 vadregényes hazai szurdokvölgy
Holdvilág-árok
A Holdvilág-árok az egyik legkalandosabb kirándulóhely a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, a Pilis szívében. Népszerűsége annak köszönhető, hogy a Nagy-Csikóvár déli lejtőjén fahidakon és falépcsőkön vezet az útvonala, a meredek részek esős időszakot követően csúszós, olykor veszélyes szakaszokat tartogatnak.
Az árok szépsége ezzel együtt is lenyűgöző, a bakancsos-hátizsákos túra kihagyhatatlan program Pomáz környékén.
Rám-szakadék
A Rám-szakadék nemcsak a Dunakanyar, hanem hazánk egyik legismertebb kirándulóhelyei között is szerepel, lenyűgöző természeti szépsége miatt évente több tízezer látogatót vonz. A hazai szurdokvölgy összeszűkülő sziklafalai, létrái, és meredek sziklái próbára teszik az állóképességünket. Kicsi gyerekekkel és kutyával tilos célba venni.
Érdekesség: A Rám-szakadék mélysége több helyen meghaladja a 35 métert, a túra 112 méteres szintkülönbséggel jár.
Dera-szurdok
A meredek szurdokvölgyet a Dera-patak alakította ki a Pilisben, és bár napjainkban a patak a szurdok nagy részében alig-alig mutatja meg magát, a kirándulóhely megkapó szépsége vitathatatlan.
A szurdokot vízesések, kis bukók és kimosott sziklák teszik különlegessé, az útvonalon néhol közepesen nehéz terep fogad, de ezzel a 4-5 éves gyerekek már szülői segítséggel megbirkóznak.
Vasas-szakadék
Szentendre határában keresel továbbra is hangulatos kirándulóhelyet? A Vasas-szakadék rendhagyó hazai szurdokvölgy, a Visegrádi-hegységben található Cseresznye-hegy északi oldalában húzódik, mintegy 250 méter hosszan.
Ha a szakadékban jársz, tapasztalod majd, hogy úgy keletkezett, mintha a hegy kettényílt volna. Tedd próbára magad, járd végig a szakadék lenyűgöző útvonalát!
Farkas-árok
A Kelet-Mecsekben húzódó Farkas-árok a Mecsek egyetlen Tolna megyéhez tartozó szurdoka, a romantikus hangulatú szurdokvölgy forrásokkal, lépcsőkkel és zúgókkal várja a kirándulókat.
A Váraljától a Cigány-hegyig tartó szurdok bővelkedik természeti képződményekben, a rövidke, de annál látványosabb útvonalon a Vadvirág-forráson kívül a Kalán Miska-kútja és a Jágerok-kútja is felkereshető.
Gaja-szurdok
A Gaja-szurdok egy festői kis szurdokvölgy a Bakony keleti részén. A Bodajk és Fehérvárcsurgó közötti szurdok környékén több közepesen nehéz túraútvonal vezet, ennek ellenére a szurdokban könnyű terepen haladhatunk, akár kisebb gyerekekkel is.
A bátrabban felkapaszkodhatnak a völgyet közrefogó sziklákra is, ami garantáltan nagy élmény lesz.
Szekrényes-kő
A Bakony egyik legszebb völgye a Szekrényes-kő-árok, amely már az első találkozás alkalmával belopja magát a szívünkbe.
A hazai szurdokvölgy nehezen járható, és csapadékos időben víz is előfordulhat benne, ám a víz által kifaragott lépcsők, a függőleges sziklafalak és az érintetlen, burjánzó természet látványa miatt kihagyhatatlan kirándulóhely.
Kerteskői-szurdok
A Kerteskői-szurdok Bakonybél és Pénzesgyőr között fekszik, mindkét településről megközelíthető erdei túraútvonalakon.
A népies nevén Gugyorként ismert szurdokot a Gerence-patak vájta a Bakony mészkőszikláiba, a 300 méter hosszú, helyenként 40 méter magas sziklafalakkal szegélyezett szurdok ismeretlen, titokzatos világba kalauzol el.
Ördög-árok
A Cuha-patak völgye a kisgyerekes családok kedvence, az Ördög-árok minden évszakban izgalmas túrát ígér. A szurdokvölgyben haladva úgy érezhetjük, mintha egy elvarázsolt erdőben járnák a hatalmas sziklák, kisebb barlangok és mohás kövek között. A túra csúcspontja az Ördög-gát (vagy Gizella-átjáró), amely Magyarország egyik legszebb természeti képződménye.
A szűk szoros alján egy hatalmas, mohával borított, méretes szikladarab fekszik, a szikla alatt pedig egy bájos tavacska képződött.
Csörgő-szurdok
A Csörgő-szurdok, vagyis a Csörgő-patak völgye a Mátra nyugati részében található, a hazai szurdokvölgy több tíz méteres andezitfalaknak között fekszik.
Ha erre kirándulsz, érdemes hegyezni a füled, mert a Csörgő-patak onnan kapta ízesen csengő nevét, hogy a patakmederben fekvő kövek csörgő hangot adnak ki, amikor sodródás közben egymáshoz érnek.
Csondró-völgy
A Tardona környékén található Csondró-völgy a Bükk egyik kevésbé ismert, de annál látványosabb szurdokvölgye, amely a Mályinka és Szentlélek között húzódik. Itt a kőzetbe mélyen bevágódó Csondró-patak varázslatos lépcsőkön kanyarogva folyik lefelé, és közben parányi vízeséseket hoz létre.
A fakidőlések miatt az útvonal próbára tesz bennünket, de nem nevezhető veszélyesnek. Nagyobb gyerekekkel is útnak indulhatunk.
Páris-patak szurdokvölgye
A Palóc Grand Canyonként emlegetett Páris patak szurdokvölgye a magyar-szlovák határnál, Nógrádszakál községtől északra található. A 15-20 méter mély szurdokvölgyben esős időben gyönyörű vízesések képződnek.
A völgy olyan, mint egy kiállítás, amely az egykor itt kanyargó folyó megkövesült hordalékrétegeit, sziklaszerű képződményeit mutatja be. Érdekesség, hogy a kőrétegeket néhol fagyökerek szövik át.
Tipp! A közelben izgalmas látnivaló az Ipolytarnóci Ősmaradványok Látogatóközpont is.
Szakadás-árok
A Szakadás-árok kalandos útvonala a meredek sziklafalakkal azonnal felhívja magára a kirándulók figyelmét. A kanyonban – akár a 20 méteres magasságot is elérő – sziklafalak, mély patakmeder és szűkülő útvonalak várnak, ezért egy jó tapadást biztosító túracipő ehhez a szurdoktúrához mindenképpen alapkövetelmény.
A szurdok kevésbé ismert úti cél, a változatos terepen igen kevés kirándulóval találkozhatunk.
Lösz-szurdik
A Tolna megyei Szekszárd dombjait löszbe bevájódott szurdikok hálózzák be, a Lösz-szurdik tanösvények az emberi tevékenység és a lefolyó csapadék által kialakított meredek falú szakadékok között vezetnek.
A Csontos-szurdik egyedi érdekessége, hogy falában ma is állati és emberi csontok fedezhetők fel. Azt feltételezik, hogy egy tömegsírt rejt a szurdok fala.
Kőszikla-szurdok
A Kőszikla-szurdok Zalakaros közelében, Nagybakónak külterületén található, a szurdokvölgy homokkő sziklafalak között vezet.
Ritka, ám annál izgalmasabb jelenség, hogy a sziklafalakra eső csapadéknak köszönhetően a szurdokban „könnyező falakkal” találkozhatunk. A Kőszikla-szurdokban rejtőző forrásoknál friss vízhez juthatunk még szárazabb időszakokban is.
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Borítókép: Hajdu Krisztina- Kullango photo gallery
“15 hazai szurdokvölgy, ahol vadregényes világba csöppensz” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Imádtam ezeket a képeket,de lehet nem volna rossz feltüntetni hogy hol találhatóak!
Imádom az ehhez hasonló figyelemfelkeltő oldalakat. Ha már az életben nem juthatok el oda, legalább megismerem hazán sokszinűségét! Köszönöm!!!❤️
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.