10 izgalmas látnivaló a Gerecsében – Barlangok, túrák, kilátók

10 izgalmas látnivaló a Gerecsében

A Gerecse felfedezése minden korosztály számára tartogat meglepetéseket, a környék bővelkedik a rövidebb és hosszabb útvonalakban, barlangokban, tanösvényekben és panorámás kirándulóhelyekben. Összegyűjtöttük egy csokorba, melyik az a 10 kihagyhatatlan látnivaló a Gerecsében, amit mindenképpen látnod kell!

10 izgalmas látnivaló a Gerecsében

A Gerecse a Dunántúli-Középhegység része, Komárom-Esztergom megyében találhat, 200-634 méteres magasság között. A hegység három részre osztható, ezek a Nyugati-Gerecse, a Központi-Gerecse (másnéven Magas – vagy Középső-Gerecse) és a Keleti-Gerecse. A hegység barlangokban igen gazdag, ám számos más látnivaló is bőven akad a Gerecsében és környékén.

Turul Emlékmű

A Turul Emlékmű Tatabánya legismertebb látnivalója, a magyarság mitologikus madarát ábrázoló szobor Európa egyik legnagyobb madárábrázolásaként is ismert. A turul kiterjesztett szárnyainak fesztávolsága csaknem 15 méter, karmaiban az Árpád-kard hossza 14 méter hosszú. Lenyűgöző mérete még a távolból is megállapítható.

A Kő-hegyen álló szobor Történelmi Emlékhely, közelében étterem és büfé várja a kirándulókat, a kihelyezett padoknál piknikezésre is van lehetőség.

Tudtad? Magyarország második via ferrata parkját Tatabányán, a Kő-hegyen nyitották meg. Hasonlóan a cseszneki via ferrátákhoz, itt is három, különböző nehézségű út épült.

Szelim-barlang

A Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található Szelim-barlang jelentős régészeti lelőhely hazánkban. Tatabánya felől a piros jelzést követve érkezünk a barlanghoz, a Turul Emlékmű irányából pedig a Turul tanösvényen közelíthetjük meg a területet.

A barlang izgalmas járatokkal vár, legmélyebb rétegeiből előkerült csontmaradványok és kőeszközök arra utalnak, hogy már 70-80 ezer évvel ezelőtt is ismerte és használta a barlangot a neandervölgyi ősember.

Ranzinger Vince-kilátó

A 30 méter magas Ranzinger Vince-kilátó (eredeti neve Bányász-kilátó) Tatabánya felett, a Csúcs-hegyen áll, ez az egyik legfelkapottabb látnivaló a Gerecsében. Tatabánya központjából a piros sáv jelzésű turistaúton kell felkaptatni a piros háromszög elágazásig, majd ezen jutunk el a kilátótoronyhoz.

Pontosan 156 lépcsőfokot kell megmászni, hogy a kilátó tetejére érjünk, innen Tatabánya, Tata, Környe és Oroszlány is látható.

Tipp: Nézd meg a Csodahelyek Magyarországon Facebook csoport fotóit a kilátó környékéről!

Tardosi lombkoronasétány

A Gerecsei Tájvédelmi körzet területén, Tardos és Süttő határában található 44 méter átmérőjű, 105 méter hosszú tardosi lombkoronasétány 11 méter magasban épült. A sétányon tájékoztató táblák nyújtanak információt a lombkoronaszint élővilágáról.

A sétány ingyenesen látogatható, az Alsóvadácsi Vadászháztól körülbelül 1 kilométernyi sétával elérhető.

Tata tavai

Tatát a vizek városaként is emlegetik, a város határain belül több tavat is érdemes felkeresni a vizes élmények miatt. A vár mellett található Tata legismertebb tava, az Öreg-tó, amelynek a helyén egykor mocsárvilág terült el. Az Öreg-tó Magyarország legrégebbi, mesterségesen kialakított halastava, népszerűsége a helyiek és a turisták körében is évről évre egyre nő.

Éppúgy kihagyhatatlan állomás egy városnéző program során a Cseke-tó, környékén nem szalaszthatjuk el az Angolkert (Pálmaház, a romok, barlangok, hidak, török mecset, Kazinczy emlékpad) megtekintését.

Az Öreg-tó és a Cseke-tó mellett a Derítő-tó is nagy népszerűségnek örvend, emellett a Kiskacsás Horgásztó igazi horgászparadicsom, míg a Réti 8-as tónál madármegfigyelő kilátót és tanösvényt is kialakítottak.

Fényes tanösvény

A tatai Fényes tanösvény bejárása hangulatos családbarát program, ami a gyerekek számára is kihívásokat tartogat. A 18 állomásból álló, cölöpökön vezető tanösvény hossza 1350 méter, utunk során megismerhetjük a láperdők és karsztforrások világát.

A kilátótoronyból bámulatos kilátás nyílik a a tóra, és a láperdőre, emellett érdemes végigsétálni a függőhídon is. A terület az egyik legnépszerűbb látnivaló a Gerecsében.

Agostyáni Arborétum

A Gerecse Tájvédelmi körzetben, Tatától néhány kilométerre található az Agostyáni Arborétum, amely 30,5 hektáron mutatja be fás szárú növényeit. A kertet bármely évszakban érdemes felkeresni, hiszen a Bocsájtó-völgy különleges mikroklímája több növényritkaságnak is kedvez.

A különleges növények telepítését az Esterházy család kezdte meg. A tulipánfák, nyírek, vasfák, juharok, diók, égerek, kőrisek, cédrusok és mamutfenyők igazi mesevilágba kalauzolják a látogatókat, a területen ráadásul 110 madárfaj él.

Jankovich-barlang

A bajóti Öregkő a Gerecse egyik legszebb, sasbércként kiemelkedő, sziklás hegyoldala, keleti oldalában nyílik hazánk egyik leglátványosabb barlangszája, a Jankovich-barlang.

Hatalmas, 20 méter magas kupolája 8 méter átmérőjű, szabályos kör alakú nyílással lyukad a felszínre, ennek köszönhetően a barlang nagy részében teljesen világos van.

A barlang a Kéktúra Bajót és Pusztamarót közötti szakaszán található, Bajót felől a kék barlangjel is segíti megtalálását.

Sándor-Metternich-kastély

A Gerecse keleti lábánál, Bajna település legmagasabb pontján áll a Sándor–Metternich-kastély, vagy más néven az Ördöglovas kastélya. Az Ördöglovas kastélya című állandó kiállítás bemutatja Sándor Móricot és lányát Metternich-Sándor Paulinát, valamint megismerhetjük a kastély múltját.

A kiállítótérben interaktív eszközök állnak rendelkezésre, ráadásul a kastély gyerekekkel is remek úti cél, a digitális tárlatvezető applikáción külön gyerekútvonal is elérhető. Sőt, a belépőjegy mellé ingyenes feladatlap jár a legkisebbek számára.

Epöl-szikla

A Keleti-Gerecse egyik legszebb kirándulóhelye a 315 méter magasan található Epöl-szikla, ahonnan minden irányba gyönyörű a kilátás.

A szikla egy körülbelül 3 km-es túrával közelíthető meg, az ösvény a sziklaszirt legmagasabb pontjáig, a csúcskőig vezet. Innen jól látható a Gerecse nagy része, a Pilis, a Budai-hegység és rálátunk az összes szomszédos településre is.

Még több látnivaló a Gerecse környékén

A Gerecsét a Vértestől délen a Tatai-árok, a Pilistől a Dorogi-medence, a Budai-hegységtől pedig a Zsámbéki-medence választja el. Szívesen tennél hosszabb túrát a környéken? Az alábbi látnivalókat is érdemes feltérképezni a családdal, barátokkal.


A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Pénztárcakímélő csodahelyek e-book

100+ ingyenes élmény, kirándulás és program

Gyűjtöd azokat a programokat, ahol az egész család jól érezheti magát? Máris mutatunk több mint 100 hazai programot, élményt és kirándulóhelyet.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.