A Balaton a csodák tava, amely vízi élményekkel, túraútvonalakkal, kilátókkal, vízparti sétányokkal és mesés panorámával ajándékoz meg, a Balaton legendái pedig a tó és a helyi természeti kincsek kialakulásáról, illetve mesebeli lényekről mesélnek. A következő történetek garantáltan még közelebb hozzák a szívedhez a magyar tengert!
A legendák és mondák feltérképezésében Tokody Klára Csodák tava című könyve volt segítségünkre.
Tartalomjegyzék
ToggleA Balaton legendái – 10+1 legenda a magyar tengerről
Mutatjuk, melyek azok a Balatonhoz kapcsolódó színes történetek, amelyek miatt egészen más szemmel nézel ezután a tóra, a környék településeire, szobraira és kirándulóhelyeire.
Tündérek könnye
Több legenda is arról mesél, hogy a Balaton könnyből született. Egy történet szerint a tündérek patakzó könnyei gyűltek össze tóvá, más történetek szerelmes leányok, vagy éppen óriásasszonyok könnyeiről beszélnek.
Haláp története
A szomorú történet szerint Balaton és Haláp óriások voltak, Balaton kislánya, Haláp reménytelen magánya miatt felmászott egy magas sziklára és a mélybe vetette magát. A koporsó alakú hegyet Halápról nevezték el, ma itt található a Haláp tanösvény és az Ébredő Vulkán Szoborpark.
A tanúhegyek
Egy balatoni legenda szerint a tanúhegyek óriásgyermekek homokváraiból lettek, volt köztük hegyes, lapos, csúcsos és szépen domborodó is. A Badacsony, a Szent György-hegy, a Gulács és a többi hegy ma ezeknek a homokváraknak az emlékét őrzi.
Balatoni kecskeköröm
Egy történet arról mesél, hogy egy pásztor birtokát és kecskenyáját is elárasztották a földből feltörő hullámok, erről tanúskodnak a partra vetett kecskekörmök. Egy másik legenda szerint szeles időben még a mai napig látni a kecskenyájat, ahogyan végigfut a hullámokon. Erre szokták azt mondani, hogy „kecskézik a Balaton”.
Harangozó Börc
Hallottál már a Harangozó Börc zengő hangjáról? Ez a szikla még ma is megtalálható, a Badacsonyon álló Ranolder-kereszt alatt nyúlik ki messzire. Úgy tartják, ha megkongatják egy nagy kővel, harangként zúg messze a Balaton felett.
Flavius forrása
A kis Flavius fél lába béna volt, háta pedig görbe. Dajkája szíve majd’ megszakadt érte, könnyei patakzottak, másnap ezen a helyen egy forrás fakadt, ami tóvá duzzadt. Flaviust meggyógyította a tó vize, a Hévízi-tó pedig azóta is sok betegnek kínál gyógyulást. Flavius és a dajka szobrát az Egregyi Múzeumnál lehet megtekinteni.
Szent György és a sárkány
A Balaton legendái közül Szent György és a sárkány legendája az egyik legismertebb, György megöli a sárkányt a falusiak megbízásából, hogy ne perzselje fel a földeket és ne rabolja el a gazdák lányait. A Szent György-hegyen álló Lengyel kápolna, a hegy lábánál található kút, illetve a jegesbarlang, vagyis a Sárkánylik őrzi a viadal emlékét.
Tihanyi visszhang
Tihany egy mesés hangú királylány volt, akinek az énekét az óriások és a törpék is boldogan hallgatták. A legenda szerint a vén Balaton fiát meggyógyíthatta volna a leány éneke, ám az túlságosan fösvény volt. A vén Balaton bosszúból ráomlasztott egy barlangot, és átkot szórt rá, miszerint mindenkinek a szavát hétszer kell elismételnie. A tihanyi visszhang ezért ismétli a hangunkat pontosan hétszer.
Helka és Kelén
Helka a tihanyi hegyen álló vár várurának leánya volt, Kelén pedig egy remete ifjú fia. A remetének Helka segített a gyógyulásban, a két fiatal pedig szerelembe esett egymással. Bár küzdelmes út vezetett addig, hogy összeházasodhattak, szerelmüknek még ma is emléket állít két hajó, a Helka és a Kelén.
Csodabogyós-barlang
A legenda szerint Balatonedericsen a Hegyek Királynője éktelen haragra gerjedt, amikor megtudta, hogy valaki megdézsmálja a télire elvermelt répáit. Amikor a kisegeret rajtakapták a falatozáson, a királynő kővé dermesztette őket. A Csodabogyós-barlangban ma is megtekinthető a megkövesedett kisegér és a répa, akiket csillogó cseppkő vesz körül.
+ Monaco helyett Keszthely
A következő történet valódiságához kétség sem fér, talán éppen ezért áll majd közel a szívedhez a skót hercegkisasszony, Mary, és a magyar Festetics Tasziló szerelme, amely kiállta az idő próbáját és 42 évig tartott. Mary Monaco grófja helyett Taszilót választotta, aki később megörökölte a Festetics birtokokat. Történetükkel a mai napig találkozhatunk, ha a keszthelyi Festetics-kastélyban járunk.
Csodák tava – Hol szerezheted be a könyvet?
Örömmel elolvasnád, miről mesélnek neked a Balaton legendái és mondái? Tokody Klára Csodák tava című könyve közelebb hozza hozzád a Balaton legszebb részeit, megismerheted – sok más színes történet mellett – a balatoni kecskekörmök, illetve Szent György és a sárkány más legendáit is.
Olvasnál Klárától más könyvet is? Máris ajánlunk neked egyet! A Csodák tava könyvet pedig beszerezheted az alábbi elérhetőségeken:
- Weboldal: minavidi.hu
- Instagram: minavidi_thebalatonkids
- Facebook: MinaVidi
Még több csodahely a Balaton legendái körül
Alig várod, hogy felfedezd a Balaton legendái mellett a magyar tenger legszebb panorámáját, várát, esetleg kilátóját is? A Balaton és környéke minden évszakban különleges látványt nyújt. Járj utána, melyik csodahely lesz az új kedvenced az északi, illetve a déli parton!
- Lenyűgöző középkori kolostor- és templomromok a Balaton-felvidéken
- Balatonföldvári kilátó
- 5 balatoni kilátó és 5 mesés panoráma az északi parton
- Bél Mátyás-kilátó, Balatongyörök
- Őrtorony-kilátó, Tihany
- Szigligeti vár, a Balaton vára
- Festetics-kastély, Keszthely
- Csobánc vára, mesés panoráma a Balaton-felvidékre
- 20+ bakancslistás látnivaló a Balaton-felvidéken
Szállást keresel a közelben?
Képek: Kristóf Eszter
Szponzorált tartalom