A Balaton-felvidék egyik legizgalmasabb települése Tihany, hiszen amellett, hogy Hollókő, Szentendre és Tapolca semmihez sem fogható hangulatával ajándékoz meg, a színes programkínálatnak köszönhetően akár többnapos kirándulásban is érdemes gondolkodni. Összegyűjtöttük, melyik a 15+ bakancslistás program és látnivaló Tihany legszebb részein. Ne hagyd ki az élményt!
Tartalomjegyzék
Toggle15+ látnivaló Tihany legszebb részein
Pisky sétány
A Pisky sétány a Balaton emblematikus helyszíne, és egyben Tihany egyik legismertebb látványossága. A 300 méter hosszú sétány, amely a 16. században élt Pisky István várkapitányról kapta nevét, a Bencés Apátságtól a Visszhang-dombig vezet.
A 300 méter hosszú sétányon egy félkör alakú kilátópont, több szobor, a legendás tihanyi ágyú, és Gombóc Artúr miniszobra vár. A tihanyi faágyú igaz történetéről egy információs tábla mesél a látogatóknak.
A látnivaló Tihany népszerű fotópontja, évente több ezer képpel örökítik meg a látogatók a Pisky sétány szépségét. A sétányról mesés kilátás nyílik a Balatonra, a tavon ringatózó vitorlásokra, Balatonfüredre és a Balaton-felvidékre.
Megnézem Balatonfüred látnivalóit >>
Tihanyi Bencés Apátság
Az apátság lábánál található I. András és Anasztázia hercegnő élethű nagyságú szobra, amely az apátságot alapító uralkodót és kijevi feleségét ábrázolja.
Az apátság 1055-ből fennmaradt alapító oklevele jelentős nyelvtörténeti érdekesség, az első jegyzett nyelvi szórványemlékünk ebben a dokumentumban található. Jelenleg a Pannonhalmi Főapátság levéltárában őrzik.
A Tihanyi Bencés Apátsági Múzeumban állandó és időszaki kiállítások várják a látogatókat, emellett a szerzetesek által vezetett tematikus túrákon is részt vehetünk. Kihagyhatatlan program és látnivaló Tihany legszebb részén.
Figyelem! Az apátságban három felújítás is folyamatban van, a hívők és turisták zavartalan fogadása mellett is javában zajlanak a munkálatok.
Tihanyi Szabadtéri Néprajzi Múzeum
A Tihanyi Szabadtéri Néprajzi Múzeum a népi építészetet, illetve az itt élő emberek életmódját mutatja be a látogatóknak.
A Pisky sétányról megközelíthető skanzen legjellegzetesebb épületei a Parasztgazda ház és a Halászcéh ház. A Halászcéh háza az egyetlen fennmaradt halászcéh ház a Balaton térségében.
Tihanyi visszhang – Bakancslistás látnivaló Tihany tetején
Tihany egyik legismertebb jelképe a tihanyi visszhang, a szobor a Visszhang-dombon található. Úgy tartják, ha elkiáltjuk magunkat mellette, a több mint 300 méterre álló apátság falai visszaverik a hangunkat. A visszhanghoz egy különleges legenda fűződik, a történet így szól:
Tihany egy mesés hangú királylány volt, akinek az énekét az óriások és a törpék is boldogan hallgatták. A legenda szerint a vén Balaton fiát meggyógyíthatta volna a leány éneke, ám az túlságosan fösvény volt. A vén Balaton bosszúból ráomlasztott egy barlangot, és átkot szórt rá, miszerint mindenkinek a szavát hétszer kell elismételnie. A tihanyi visszhang ezért ismétli a hangunkat pontosan hétszer.
Tovább a balatoni legendákhoz >>
A Visszhang-dombon, a tihanyi echo szobra mellett található a tihanyi Kálvária, ahonnan szintén bámulatos kilátás nyílik a Balatonra.
Gombóc Artúr miniszobra
Gombóc Artúr miniszobra az egyik legnépszerűbb Kolodko-szobor, a Tihanyba érkező látogatók előszeretettel fotózkodnak Csukás István legendás mesehősével. A szobor a Tihanyi Bencés Apátságtól 200 méterre található, bakancslistás látnivaló Tihany varázslatos sétányán.
Megnézem a budapesti Kolodko-szobrokat is >>
A Belső-tó és a Külső-tó
A Belső-tó mindössze 15 percnyi sétára fekszik a Bencés Apátság épületegyüttesétől. A 30 hektáros tó a félsziget minden magaslati pontjáról jól látható.
A tóparton padok várják a látogatókat, a környék megismerését pedig egy – nádasok közt futó – tanösvény segíti. A Belső-tó partján található a Levendula Ház Látogatóközpont.
A sekély vizű, elmocsarasodott Külső-tó és környezete természetvédelmi terület, a tó ritka szitakötőfajoknak, hüllőknek, kétéltűeknek és vízi madaraknak ad otthont.
A Belső-tó és a Külső-Tó látványában a 2017-ben átadott Őrtorony-kilátóból gyönyörködhetünk, a kilátó 1,5 kilométeres túrával megközelíthető.
Kilátó-túra a Balaton-felvidéken >>
Tihanyi hajóállomás
A balatoni hajózás különleges vizes élmény, amelyet semmiképpen nem szabad kihagyni, ha a Balaton-parton kirándulunk.
A tihanyi hajóállomásról indulnak a Balatoni Hajózási Zrt sétahajó járatai, emellett a települések között közlekedő menetrendi hajókkal elérhető a Siófok-Balatonfüred-Tihany, a Siófok-Balatonfüred-Tihany-Tihanyrév-Balatonföldvár, és a Balatonalmádi-Alsóörs-Tihany-Balatonfüred-Tihany-Tihanyrév-Balatonföldvár útvonal is.
Még több információ, jegyek és menetrend >>
Tihanyi barátlakások
A tihanyi barátlakások különleges látnivalók, az egyedi építészeti értéket képviselő látványosságra évente több ezer turista kíváncsi. A X-XI. század körül keletkezett barátlakásokat bizánci rítusú szerzetesek lakták a XIV. századig. Feltehetőleg I. András királyunk telepített ide őket.
A tihanyi barátlakásokhoz hangulatos túraútvonal vezet, amely igazi balatoni panorámával ajándékoz meg. Útközben találkozunk majd a Ciprián-forrással is, ennek vize a Belső-tavat táplálja.
Apáti templomrom
A XII-XIII. században épült apáti templomrom az egykor itt fekvő Apát település területén található. A templom, akárcsak a falu, teljesen elpusztult a török uralom idején, a templomot 1942-ben kezdték renoválni, végül 1999-ben teljesen felújították.
A gyalogosan is elérhető templomromnál napjainkban koncerteket és misét is tartanak.
Templom- és kolostorromok a Balaton-felvidéken >>
Lóczy Lajos gejzírösvény
Ha szívesen tennél Tihany környéken egy hosszabb túrát, érdemes végigjárnod a 18 km hosszú Lóczy Lajos gejzírösvényt, amely a templomromtól indul és az Ősközségbe vezet. Az ösvény végig ki van táblázva.
A több mint 3 millió évvel ezelőtt keletkezett gejzírmezőn 50 gejzírkúp látogatható, a legnagyobb az Aranyház gejzírkúp, ami a rátelepedett sárga színű zuzmókról kapta a nevét.
Őrtorony-kilátó
Az Őrtorony-kilátót kellemes túrával érhetjük el, méghozzá több irányból is. Az Apáti-hegy 216 méter magas csúcsán álló 16,5 méter magas, fából készült Őrtorony-kilátóból 360 fokos körpanoráma nyílik a környékre.
Jól látszik a Tihany-félsziget nagy része, a környékbeli települések (Aszófő, Balatonfüred, Csopak stb.), a Külső- és Belső-tó, elláthatunk a Tihanyi Apátságig, a Bakonyig, sőt még a déli parton található Kőröshegyi völgyhíd is megmutatja magát.
Kilátók a Balaton északi partján >>
Porta Pacis – Tihanyi Apátság Turisztikai Fogadóépület
A látogatóközpont a Tihanyi Bencés Apátság fogadóépülete, amely az Apátság mellett kapott helyet. Itt lehet jegyet vásárolni a Tihanyi Apátság múzeumába, amely állandó kiállítással várja a látogatókat.
A kiállítás új nézőpontból mutatja be az apátság közel 1000 éves történetét a királyi kriptában, a földszinti kiállítótéren és a pinceszint termeiben.
Illatok Háza
Az Eau de Tihany – Illatok Házában interaktív kiállítás keretében ismerhetjük meg a tihanyi levendula történetét, dr. Bittera Gyula, a hazai illóolajipar megteremtője életének jelentős állomásait, illetve bepillantást nyerhetünk az illatok és korabeli drogériák világába.
Az Illatok Háza azoknak sem okoz csalódást, akik közelebbről is megnéznék a szappanok, pezsgőlabdák, és illatosítók készítését.
Paprikaház
A Paprikaház Tihany egyedülállóan látványos épülete, az épület falait összekötegelt paprikafüzérek díszítik. A Paprikaházban természetesen vásárlásra is van lehetőség, tihanyi paprikát, paprikaport és tihanyi pálinkát is beszerezhetünk otthonra.
A Paprikaháztól 2 perces sétára található a Borsos Miklós tér, ezzel szemben áll meg a buszjárat is. Sokan parkolnak itt a kerékpárjukkal, és több árnyékos hely is várja a látogatókat.
Tihany lelkes kutyabarát település, számos helyen itatótálkát készítenek ki az ebeknek. A téren vízvételi lehetőség is van, a nagy melegben a kutyás kirándulók itt szokták felfrissíteni a négylábú kedvenceket.
Fazekasház
A tihanyi Fazekasház a vidék hagyományait igyekszik bemutatni, a nádfedeles épületekben megismerkedhetünk a fazekas mesterséggel.
Érdemes alaposan megnézni a kézzel készített tárgyakat, sőt, akár vásárolhatunk is a különféle árnyalatokban pompázó kancsókból, tányérokból és bögrékből. Ha szuvenírt szeretnénk vásárolni Tihanyban, innen biztosan nem távozunk üres kézzel.
Levendula Ház Látogatóközpont
A Tihanyi Levendula Ház Látogatóközpont interaktív kiállítással, kisfilmmel és számos levendulás termékkel fogadja a látogatókat, akiket kézműves foglalkoztató és élménykert vár a Belső-tó partján.
Tihanyi levendulamező
A Tihanyi-félszigeten elterülő levendulás Tihany egyik meghatározó szimbóluma, ahol minden júniusban megrendezik a Levendula szedd magad! akciót.
Levendulavirágzás idején ezrek keresik fel a levendulást, hogy szedjenek egy csokorral a gyógyhatású, és különleges illatú növényből.
Szállást keresel a közelben?
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Képek: Csodahelyek.hu Kristóf Eszter, Instagram