A Mátra délnyugati részén, a Nagy-Hársas és a Somlyó hegyek közötti Széles-kő aljában fekszik a Széleskő-bányató, amelyet apci tengerszem néven ismerünk. Az Apc község határában található kristálytiszta vizű tavacskát 10-15 méter magas sziklafalak határolják.
Tartalomjegyzék
ToggleApci tengerszem: séta a Széleskő-bányatóhoz
Az apci tengerszem rövid története
Az apci tengerszem egy klasszikus bányató, amelynek területén 1875-ben kezdték el a jó minőségű andezit fejtését. A termelés mintegy 90 éven keresztül folyt itt, a bányából a köveket csillékkel szállították a faluba.
A kőbányászat az 1960-as években szűnt meg a területen, az óriási bányagödör pedig lassan megtelt csapadék- és talajvízzel. Így keletkezett a Széleskő-bányató.

A tó megközelítése
Számos helyen olvashatunk arról, hogy az apci tengerszem autóval is megközelíthető, ám – bejárva a népszerű útvonalat – egyértelmű bizonyítékát találtuk annak, hogy sajnos autóval csak Apc határáig jutunk el az Árpád úton.
Az autót bátran letehetjük az ingyenes parkolóban, innen kizárólag gyalogosan tudunk továbbhaladni – kisbiciklivel, babakocsival, kismotorral semmiképpen. Kezdetben az út nem tartogat sok látnivalót, és egy rövid, de meredek emelkedőt is meg kell másznunk, ám ez is könnyedén teljesíthető, már egy 4-5 éves gyerekkel is.


Egy útelágazáshoz érve három irányban haladhatunk tovább, a jobbra vezető út visz a Széleskő-bányatóhoz, amit apci tengerszem néven emlegetünk általában.
Hangulatos úton haladunk, friss levegőn, erdei környezetben. Az út csak egyszer ágazik el ezután, ekkor a balra haladó ösvényt kell választanunk, amíg el nem érünk a tengerszem egykori parkolójához, ahova – bár elférne több autó is – lehetetlen autóval eljutni.




A tengerszemig már csak egy nagy követ kell megkerülnünk, és a közeli árok mellett haladva hamarosan megpillantjuk a tavat, aminek különleges, zöld árnyalatban pompázó vize mellett a sziklafalak látványában is gyönyörködhetünk.
Féltünk attól, hogy az interneten fellelhető képek filterezve lettek, és az apci tengerszem nem annyira látványos, mint a fotókon, ám a valóságban a tó szépsége még meggyőzőbb, mint a felvételeken.




Ha a parton állva jobbra pillantunk, sárgás sziklafalat fedezünk fel, ide másznak fel azok, akik felülről is szívesen megnéznék a bányatavat. Sajnos a többnapos esőzés után mi nem jutottunk fel a meredeken induló szakasz morzsalékos talaján.
Aki szárazabb időszakban megpróbálná, annak az úton vissza kell egy kicsit sétálni, innen a piros kör jelzést kell követni. Az útvonal rövidesen eléri a piros + jelzésű ösvényt, itt balra fordulva, 150 méter múlva elérjük a lentről kiszemelt sziklafalt tetejét.

Hasznos tudnivalók
- A tóhoz vezető túra nehézségi foka könnyű, a szintemelkedés nem állít próbák elé. Ha valaki mégis elfárad, néhány pihenőt érdemes beiktatni.
- A hely kutyabarát, utunk során több kutyás kirándulóval is találkoztunk.
- Az apci tengerszem közelében – bár nem túl tágas a hely, de – sütögetésre, piknikezésre és egy-egy éjszakás vadkempingezésre is van lehetőség.
- Bár a tó környéke népszerű kirándulóhely, sajnos a közelben nincs mosdó és vízvételi lehetőség.
- A kullancsveszély miatt készítsünk be kullancsriasztót a hátizsákba.
- A víz alatt rejtőző sziklák miatt a tóban balesetveszélyes a fürdés.
A legszebb tengerszemek és bányatavak hazánkban >>
Foglalj szállást a környéken!

Látnivalók a közelben
Apc közelében számos kilátó, kirándulóhely, vizes élmény és kalandos program vár ránk. A következő látnivalók felkeresését érdemes összekötni a tengerszem megismerésével:
- Hollókő
- Felsőtold, Kéz-kilátó
- Szakadás-árok
- Buják
- Gyöngyös – Sástó




A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Képek: Kristóf Eszter
“Apci tengerszem – Meseszép bányató Budapesttől 1 órás útra” bejegyzéshez 1 hozzászólás
1875-ben a település akkori birtokosa a Szent-Ivány család kezdte a kőbányászati tevékenységet a Kopasz-hegyen. A jó minőség kő után kutatva több kőfejtőt nyitottak, de a hegyen az 1900-as évek elejére elfogyott az andezit. Mivel nagy volt a kereslet az ásványi anyag után, így 1911-ben Apcvidéki Kőbánya Rt néven nyitották meg a Széleskővé lett bányafejtőt. Egy robbantás során (időpontja nem ismert) több vízér megsérült és így vízzel telítődött a bányagödör.