A Szakadás-árok az ország egyik legszebb szurdoka, amely nem csak látványával, hanem kalandos útvonalával is felhívja magára a kirándulók figyelmét. A meredek sziklafalak számtalan kihívást tartogatnak számunkra, de akármelyik évszakban vesszük is célba a szurdokot, a panoráma és az élmény felejthetetlen.
Tartalomjegyzék
ToggleTúra a Szakadás-árok területén
Hol található Tar község?
A község a Zagyva folyó, a Csevics-völgy, az Ágasvár és a Mátra ölelésében fekszik, így a település nem csak festői környezettel, de számos kirándulóhellyel várja a turistákat. A falu Budapesttől 95 km-re található, legegyszerűbb autóval megközelíteni, de busszal (Salgótarján felől) és vonattal (a Hatvan–Somoskőújfalu vonalon) is elérhető.
A közelben vezet az Országos Kéktúra nyomvonala, amely a Mátra legszebb kirándulóhelyeire vezet, de a Szakadás-árok is éppen olyan remek úti cél, ráadásul nem találkozunk majd turisták ezreivel sem.
Milyen élményeket tartogat a Szakadás-árok túraútvonala?
Tar községben az Attila út végén nyugodtan parkolhatunk, majd induljunk gyalogosan a völgyön felfelé a zöld kereszt és a Mária út jelzése irányába. Utunk során elhaladunk hétvégi házak és egy kőbánya mellett, majd néhány perc múlva megérkezünk a Felső-csevice-kúthoz.
Aki éhes, annak érdemes az itt elhelyezett padoknál megenni egy szendvicset, mivel innentől szükség lesz mindkét kezére. A kulacsot megtölthetjük az enyhén vasas ízű forrásvízzel, de ne lepődjünk meg, ha szénsavas ízt érzünk.
A pihenőhely melletti csapáson térjünk le balra, és kapaszkodjunk fel a sziklás hegyoldalra, ahonnan ellátni Ágasvárig, Óvárig, és a Vár-bükkig is.
Ezután folytassuk utunkat a jelzést követve a völgyben, míg a kis hídig jutunk. Az erdészeti út helyett a mederben haladunk tovább, ami kalandos utat ígér, de nem jelent nagy kihívást. Az Y formájú szurdoknak a szárán érkezünk meg, a jobb oldali ág látványosabbnak bizonyul majd.
A sziklafalak végén balra haladva visszaérünk az Y elágazáshoz, itt található az a Szakadás-árok, ami számtalan kalandos élménnyel ajándékoz meg. Néhol a víz nehezítheti a haladást, ezért a jó tapadást biztosító, vízálló túrabakancs elengedhetetlen számunkra.
A kanyonban látványos, akár a 20 méteres magasságot is elérő sziklafalak, szűkülő útvonalak, és mély patakmeder vár, az sem ritka, hogy át kell mászni ágakon, vagy sziklákon, hogy a meredek szurdokfalon folytathassuk az utunkat.
Hasznos tudnivalók
A különféle sziklaformációk megörökítése miatt telefon mindenképpen jó, ha van nálunk, télen a karvastagságú jégcsapokból sincs hiány, lenyűgöző látványt nyújtanak. A Természetjáró alkalmazás segít a tájékozódásban.
- A túra ideje kb. 3 óra, a szintemelkedés 200 méter, a táv pedig 8,5 km.
- Egészen pici gyerekekkel nem ajánljuk a Szakadás-árok felkeresését a nehéz terep miatt.
- Babakocsival semmiképpen ne induljunk útnak, hordozókendővel sem ajánlott itt a túra. Babával jobb úti cél a környéken a nógrádi vár, a Bánki-tó, Drégelypalánk, vagy akár Hollókő.
- A túra során viseljünk vízálló bakancsot!
Olvasónk, Kapitányné Barabás Hajnalka az alábbiakat osztotta meg velünk a kirándulásról: „A férjemmel nagyon szeretünk túrázni, szeretjük azokat a helyeket amiket fel lehet fedezni, nincs tömeg. Ezért nagyszerű a Szakadás-árok, kalandos úton lehet megközelíteni és nagyon érdekes, változatos a terep.”
Szállást keresel a közelben?
Programok és látnivalók Tar község környékén
Taron, a Kis-Zagyva völgyébe vezető út torkolatánál található a Buddha park (Kőrösi Csoma Sándor Emlékpark), amely egy díjmentesen látogatható kegyhely és zarándokhely. Itt építették a Békesztúpát és Múzeumot, amelyet a Dalai Láma szentelt fel.
További érdekes látnivaló a középkori eredetű Szent Mihály főangyal katolikus templom, illetve a Fehérkő-bánya, ahol látványos függőleges sziklafalak várják a kirándulókat. Az egyik legismertebb helyi látványosság mégis a Tuzson Arborétum, amely a községtől 4,5 km-re fekszik.
Érdekesség: Az arborétumban 21 fenyőféle, és 6 különleges lomblevelű található, ráadásul itt áll Nógrád megye egyetlen atlaszcédrusa is.
Tartól mindössze 18-20 perces autóútra fekszik Felsőtold, itt található Hollókő irányában az Isten tenyere-kilátó, amely megépülése óta töretlen népszerűségnek örvend.
Képek: Kapitányné Barabás Hajnalka