A tündérrózsa évelő növény, virágzási ideje június és szeptember között van, nyáron virágzik a legszebben. Hazánkban egyedül a fehér színváltozata fordul elő, de rózsaszín, piros, sőt, akár kék árnyalatúval is találkozhatsz, ezeket a távol-keletről telepítik. Szívesen gyönyörködnél a meseszép vízinövények látványában? Nézzük, melyek azok a csodahelyek, ahol virágzó tündérrózsák között sétálhatsz.
Tartalomjegyzék
ToggleCsodahelyek virágzó tündérrózsák között
A hazánkban leggyakrabban előforduló fehér tündérrózsával tavakban, holtágakban, és iszapos talajú álló- vagy lassan csordogáló vizekben találkozhatsz. Virágai csak nappal nyílnak, éjszakára becsukódnak. Igen fontos szerepet játszanak a víz tisztán tartásában, mert a leveleik beárnyékolják a vízfelszínt, így mérséklik az algásodást. A tündérrózsának régebben minden részét elfogyasztották, úgy vélték, főzete nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatású.
Tudtad? A tündérrózsát az ősi egyiptomiak az élet eredetének szimbólumaként tisztelték. A legenda szerint a nagy erejű Heraklész miatt elhunyt nimfa tündérrózsaként élt tovább a mocsárban.
A tündérrózsát és a tavirózsát napjainkban is sokan keverik egymással. Bár a tavirózsa, azaz a vízitök is a tündérrózsafélék közé tartozik, két különböző növényről beszélünk, és kinézetük is jelentősen eltér egymástól. A sárga vízitökkel egyébként éppúgy találkozhatsz a Tisza-tónál, mint a fehér tündérrózsával.

Tisza-tó
Bár sokaknak Hévíz jut először eszébe a tündérrózsákról, valójában a fehér tündérrózsatársulások főként a Tisza-tóhoz köthetők. Az Óhalászi-Holt Tisza mederben több száz méter hosszan terülnek el a tündérrózsák, mesebeli szőnyeget alkotva.
Ha megnéznéd a virágzó tündérrózsákat, bérelj csónakot a tiszafüredi Szabics-kikötőben, vagy nevezz be egy vezetéses túrára. Útközben megfigyelheted a nádas növény-, és állatvilágát is.
Vadregényes vízitúra a Tisza-tónál >>
Érdekesség: 2024-ben a nagyközönség a fehér tündérrózsát (Nymphaea alba) választotta az év vadvirágának.
25+ programtipp a Tisza-tónál >>




Hévízi-tó
Elérkeztünk a Hévízi-tó különleges tavirózsáihoz, melyek bekerültek a város címerébe és zászlajába is. A tóba Indiából telepítették a színes – vörös, lila, kék és pink – tündérrózsákat. Miközben a tóban úszkálsz a virágzó tündérrózsák között, tarts észben, hogy védett növény, inkább csak messziről szemléld meg.
Tipp: Nézd meg a Csodahelyek Magyarországon Facebook csoportunkban is, milyen tündérrózsás képeket készítettek a csoport tagjai Hévízen!
Szigetköz
Nem csak tóban, folyóban is találkozhatsz fehér tündérrózsával, méghozzá a Felső-, és az Alsó-Szigetközben is. Pattanj kajakba, kenuba, vagy SUP deszkára, és evezz végig a békés vizű Zátonyi-, és Gazfűi–Duna ágon, ahol a tündérrózsák mellett édesvízi szivacs is előfordul.
ELTE Füvészkert
A Füvészkert egyik legnépszerűbb látványossága az óriás tündérrózsa, vagyis a Victoria cruziana, amelynek vízen úszó óriásleveleinek átmérője elérheti a 2 métert is. Pereme 10-15 cm magas, a levél elbír akár egy 50 kg-os gyereket is.
Érdekesség: A vízinövény 20-25 cm átmérőjű virága összesen 2 éjszakán át nyílik, az első éjszaka hófehér és ananászillatú, a második éjjel rózsaszínre színeződik.
Az amazonaszi tündérrózsa a Füvészkert Viktória házában általában augusztus végén – szeptember elején virágzik, fontos tudni, hogy a növény nem nyílik minden nap.
10 füvészkert és botanikus kert Magyarországon >>
Tata, Fényes tanösvény
Sokszor írtunk már a tatai Fényes tanösvényről, de a tündérrózsákról talán kevesebbet. A 43 állomással rendelkező, 1,5 kilométer hosszú ökoturisztikai útvonalon megtalálható többek között a fokozottan veszélyeztetett pókbangó és a selymes boglárka, illetve a rózsaszín tavirózsa mellett a védett fehér tündérrózsa is jelen van a tóban.
Megnézem a Fényes tanösvényt >>




Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert
A Nemzeti Botanikus Kertben, népszerűbb nevén a vácrátóti arborétumban az Iker-tavak vizén is ringatóznak tündérrózsák, a halványtól az élénk árnyalatokig.
A Botanikus kert Nagy-taván az indiai lótusz virágzása is páratlan látvány, a szubtrópusi területek mocsári vízinövénye abban különbözik a tündérrózsától, hogy előbbi hosszú nyéllel emelkedik ki a vízből, utóbbi virága a víz felszínén úszik.
Tovább a vácrátóti arborétumhoz >>
Tuzson János Botanikus Kert, Nyíregyháza
A Tuzson János Botanikus Kert Nyíregyházán, a Sóstói erdő szomszédságában fekszik. A Trópusi vízi- és haszonnövények házában található a kert legértékesebb virágzó csodája, a trópusi tündérrózsa. Levelei mintegy 2-3 méter átmérőjűek, és fenséges illatot árasztanak.
A kertben több különleges vízinövény is él, ilyen a lótuszvirág és a papíruszsás, a Kaktuszházban kb. 2500 pozsgás egyed található, a Kövirózsa gyűjtemény pedig 300 fajt sorakoztat fel.
5 családbarát program Nyíregyházán >>


Csodahelyek Tavaszi Virágtérkép
Még több virágos csodahelyet írnál fel a programlistádra? Böngészd végig a Csodahelyek Tavaszi Virágtérképet, mert a virágzó tündérrózsák előtt – időjárás függvényében – május-júniusban virágzik a rózsa és a levendula is.
15 legszebb rózsakert Magyarországon >>
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Kiemelt kép: unsplash