Igazi időutazásban lehet része annak, aki ellátogat a szlovák határ közelében fekvő Ipolytarnóci Ősmaradványok Látogatóközpontba. A terület ősmaradványai és a világszínvonalú kiállítás mellett többek között lombkorona-sétány, miocén erdő és kőzetparki ösvény is várja a kalandra vágyókat. Ott a helyünk!
Tartalomjegyzék
ToggleIpolytarnóci Ősmaradványok Látogatóközpont
Salgótarjántól kb. 30 km-re, festői környezetben, a Novohrad-Nógrád Geopark területén található a látogatóközpont, amelyet gyakran „magyar Jurassic Parknak” is neveznek.
A környéken már a 19. században is végeztek tudományos munkát, amikor is Kubinyi Ferenc 1836-ban óriási megkövesült fára bukkant. Később lábnyomokat, cápafogat is találtak ezen a vidéken, mára pedig Európa egyik legmodernebb őstörténeti kiállításán lehetünk tanúi a sokmillió éves történelemnek.
Geológiai tanösvény
Az Ősfenyő Belépő fogadóépületben 4D-s mozin láthatunk ősállatokat, majd a Borókás árok bejárattól indul a vezetett túra a Geológiai tanösvényen.
800 méter hosszú, akadálymentes körúton fedezhetjük fel a terület legfontosabb ősmaradványait, a cápafogat, a kövesedett fákat, levéllenyomatokat vagy az ősállati lábnyomokat. Az egykori vegetációt egy ősnövénysarok rekonstrukciója teszi izgalmassá, a lábnyomok alapján rekonstruált állatok pedig háromdimenziós kivetítés segítségével elevenednek meg.
Lombkoronasétány
Az egykori hevederes, 110 méter hosszú, 7-8 méter magas tanösvény időközben átépítésre került, kisgyermekkel is látogatható, sokkal biztonságosabb lett, mint elődje. A sétány a kilátóként is funkcionáló toronyból indul.
Miocén erdő
Egy másik tanösvény is indul a fogadóépülettől, amely a 20 millió évvel ezelőtti miocén kori erdőt próbálja rekonstruálni. Különleges, mára kihalt ősállatok reprodukcióit ismerhetjük meg itt sétálva, többek között a medvekutya, a tarnóci bestia vagy a szarvatlan ősorrszarvú életnagyságú szobra tekint le ránk a fák közül.
Hasznos információk
Szállást keresel a közelben?
Fotók
Látnivalók a közelben
- Szent László hasadék és forrás
- Kéz-kilátó
- Füleki vár (Szlovákia)
- Páris-patak szurdokvölgye
- Hollókő
- Tepke – a Cserhát egyik legszebb panorámája
- Morgó-gödör – rejtett természeti csoda Nógrád megyében
- Kőrösi Sztúpa, Tar
Fotók: Lichtblau László / Csodahelyek Magyarországon csoport
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!