Mi más lehetne csodásabb úti cél, mint egy keleti hangulatú, kőlámpásokkal, egzotikus virágokkal és növényekkel teli kert, hidakkal, tavacskákkal és kis patakokkal díszítve? Jó hírünk van: nem kell Japánig utaznunk, hogy átéljük ezt az élményt. Elég bejárnunk ehhez a listánkon szereplő 12 magyarorzági japánkert egyikét és biztosan feltöltődik a lelkünk valamelyik nyugalom szigetén.
Tartalomjegyzék
ToggleMi az a japánkert és miért nevezzük így?
A japánkert japán stílusban készült kert, melynek több változata ismert: a sziklás zen kertek, amelyek a buddhizmushoz kapcsolódóan a jógához és a meditációhoz biztosítanak megfelelő nyugalmat, a dombos, tavacskás kertek, ahol a klasszikus japánkert hangulat kiválóan alkalmas egy kellemes sétára, valamint a tea kertek, ahol teaházakból csodálhatjuk az egzotikus édenkert szépségeit. A japán építészet, a kertészet és a természet nem is igazán különülnek el egymástól, hanem összekapcsolódnak, ettől olyan egyedülállóak és szívmelengetőek.
„A japánkerteket a hagyományos, ősi kínai kertek ihlették, és a természet szépségét képviselik az emberek számára. A kertben majdnem minden elem szimbolikus jelentést hordoz: a kövek például a hegyeket-, míg a homok sokszor a folyót testesíti meg„
wwww.japanspecialista.hu
Ezek a legszebb japánkertek Magyarországon
Zuglói japánkert
Kezdetnek, a hazánkban elsőként megalakuló zuglói japánkertet említenénk, amelyet 1931-ben maga Takamacu herceg, a japán császári család tagja is meglátogatott. A sétakert központja egy 200 m2 alapterületű tó, amely körül sziklacsoportok, műtárgyak, ritka növények és egzotikus virágok díszelegnek. Nagyszerű program, egy csendes nyugodt feltöltődére a zajos város közepén.
Elérhetőségek
- Cím: Varga Márton Kollégium – 1149 Budapest, Mogyoródi út 56 – 60.
- Telefon: +36 1 273-2741
- Weboldal: www.vmszki.hu
Szentendrei japánkert
Az aprócska kertet Dani Zoltán japánkertépítő, a Japánkert Magyarország Egyesület elnöke alkotta. Akár egy életre kelt festmény, a kert méltó ékköve a művészetek városának, Szentendrének. A japánkert közelében lévő parkban lehetőség van piknikezésre, gyerekek számára játszótér is várja a látogatókat.
Elérhetőségek
- Cím: 2000, Szentendre, Czóbel stny.
- Telefon: +36 20 223 0462
Margitszigeti japánkert
A Margitsziget az egyik legkedveltebb budapesti célpont egy kis kikapcsolódásra. A rengeteg szuper program mellett érdemes egy újdonságot is szemügyre venni: nemrég megújult a margitszigeti japánkert! A több mint 10 000 m2- es terület valódi csodakert a sziget közepén. A japán kultúra ihlette kertbe több különleges növényfaj és jellegzetes pad is került. Érdemes egy pillanatra elidőzni a kis tó partján, az apró kis hidak és lótuszvirágok között.
Elérhetőségek
- Cím: 1183, Budapest, Margitsziget, Hajós Alfréd sétány
Fővárosi Állat- és Növénykert japánkertje
Az állatkert hatalmas parkján belül bátran állíthatjuk, hogy a Japánkert egész évben az egyik legszebb terület, de különösen tavasszal, a cseresznyevirágzás idején. A botanikai ritkaságok között érdemes például megcsodálni a japán bazsarózsákat vagy a díszcseresznye gyönyörű telt virágait.
Elérhetőségek
- Cím: 1146 Budapest, Állatkerti körút 6-12
- Telefon: +36 1 273-4900
- Weboldal: zoobudapest.com
Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének japánkertje
A Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje eddig is nagy népszerűségnek örvendett, a felújítások csak fokozták az érdeklődést. A felfrissített kertben egy új tori kapu is helyt kapott a sok csodás növény mellett. A tervek szerint a füvészkertben nagyszerű programok kerülnek megrendezésre, például a Levendula és Lótusz Napok.
Elérhetőségek
- Cím: 6726 Szeged, Lövölde u. 42.
- Telefon: +36 62 544 108
- Weboldal: fuveszkert.u-szeged.hu
Nyíregyházi Egyetem – Tuzson János Botanikus kertjének japánkertje
A Tuzson János Botanikus kert egyik szabad területén is kialakításra került egy hangulatos kis Japánkert rész, a közepén egy tóval, benne tündérrózsákkal és lótuszvirágokkal, felette átívelő piros híddal. A Vácrátóti arborétum jóvoltából eredeti ázsiai növényekkel gazdagították kertet. A liliomfák, madárbirsek és bambuszok között valódi nyugalomra és békére találhatunk.
Elérthetőségek
- Cím: 4400, Nyíregyháza, Sóstói út 31/b
- Telefon: +36 42 599 400
- Weboldal: www.botkert.nye.hu
Ázsia kert az ELTE Füvészkertben
Magyarország első botanikus kertjében is átérezhetjük a keleti kultúra varázsát, ahol Ázsiai Kert, Sziklakert, tavaszi sakura ünnep (cseresznyefa-virágzás) és az őszi Ginkgo (kínai) napok is várják Ázsia szerelmeseit.
Devecseri Japánkert
A tematikus botanikus kert építése 2020 nyarán kezdődött, a park folyamatosan bővül. Tervezett kertrészletek közül már látogatható a japánkert torii kapuval, japán stílusú kerti paddal, sziklákkal, lámpásokkal és hagyományos fahíddal, mely egy kis tavacskán ível keresztül. A növények nagy része Japánban őshonos. Egy másik kertrészlet, a rózsakert szintén kialakításra került.
A park hétköznapokon 8.00 és 16.00 óra között szabadon látogatható. A Berta park az egykori Devecseri Járási Berta Kórház épületegyüttesének területét foglalja magába. Főbejárata a Miskei utca 47. szám alatt található.
Elérhetőség
- Cím: 8460 Devecser, Miskei u. 47, Berta park
Siófok, Jókai park japánkertje
A Balaton déli partjának fővárosában, Siófok hatalmas, 4,6 hektáros Jókai parkjában is érdemes tennünk egy nagy sétát. A romantikus, pompás virágokkal teli angolkert egy szegletében átélhetjük egy pillanatra a Távol-Kelet varázsát, ahol egy kis tavacskát és japánkertet találunk.
Elérhetőség
- Cím: 8600 Siófok, Mártírok útja
Gyulai Japánkert
2021. szeptemberben adták át a gyulai könyvtár udvarán lévő japánkertet, amelyet a Japánkert Barátok Köre Egyesület álmodott meg. A kertbe – Dani Zoltán japánkert szakértő tervei alapján – az úgynevezett torii kapun lehet belépni, szürke kavicsos úton lehet körbejárni, amely mentén kőpadokat helyeztek el és kőlámpásokat telepítettek. A jelenleg zárt helyen lévő kertet a könyvtár nyitva tartási idején túl is látogathatóvá teszik egy oldalsó és egy hátsó kapu megnyitásával.
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kertje, Budapest
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum épülete körül található a főváros legkülönösebb orientalizáló stílusú kertje, amelyet egykori tulajdonosa, Hopp Ferenc különféle eredetű keleti műtárgyakkal és ritka növényekkel rendezett be.
Székesfehérvár
2023. júliusban adták át a székesfehérvári Csónakázó-tó szigetén lévő négy évszakos, tematikus japánkertet.
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Kiemelt kép: pixabay