A “fények temploma” -nak is nevezik az Őrség egyik gyöngyszemét, a Szentháromság-templomot, amely Velemér egy félreeső végében, a Papréten található. Az Árpád-kori templom egész évben látogatható, aki a közelben jár, feltétlenül térjen be ide.

A “fények temploma” története
Az Őrség viszonylag szerencsés helyzetben van, mivel az elmúlt évszázadok háborúi megkímélték, így, több lakóház és román kori templom is épségben fennmaradt ezen a környéken. A veleméri Szentháromság-templommal is ez történt: miután a reformáció idején lemeszelték a falait, több száz év alatt is épen megmaradtak az eredeti falképek.
A templomban belépődíj ellenében idegenvezetés folyik, amely során kiderül, miért is nevezik a “fények templomának”.
Miért a “fények temploma”?
Először 1976-ban, majd 2005-ben folytak vizsgálatok arra vonatkozóan, hogy a fény miként jut be az ablakokon. Felfedezték, hogy az épület és a freskók elrendezésének sajátosságai miatt a napfény a különféle jeles napokon az adott naphoz kötődő képekre vetül.
- A nyári napforduló, azaz a fénybőség idején a szentély résablakán belépő első fénysugár a Madonna köpenye alatt menedéket kereső bűnösöket világítja meg.
- Napéjegyenlőség idején a fényjárás több kép egyidejű megvilágításával értelmezi az északi fal jelenetsorát, mivel ebben az évszakban a hajó ablakain behatoló fénysugarak közvetlenül nem, csak visszaverődve jutnak el. A déli ablakokon beeső utolsó fények egyszerre világítják meg Szent Lászlót és a keresztre feszített Krisztust.
- A szentélynek ablakát úgy építették és a freskóit úgy festették, hogy Szentháromság vasárnapján a felkelő nap első sugara a szentháromság-jelképre, a hármas körre essen.
- A jelenet, amelyben Szűz Mária ölében ülő gyermek Jézus fogadja a három királyokat, a téli napforduló hajnalán világosodik meg
- December 6-án Szent Miklós képét világítja meg a fény.
- Egyetlen részlet van, ami soha, egyetlen percre sincs megvilágítva: ez pedig az ördögöket ábrázoló kép.
Ottjártunkkor volt a látogatók között egy piros kabátos férfi, akin azonnal ki is tudtuk próbálni, hogy az ablakok miként verik vissza a fényt és világítják meg a templom egyik oldalát. Majd ugyanezt megnéztük egy fehér és egy sárga ruhával. Íme az eredmény:
Hihetetlenül ritka, hogy ilyen jó állapotban sikerült fennmaradni az épületnek az évszázadok során, másrészt megdöbbentő, hogy 800 évvel ezelőtt úgy készültek falfestmények, hogy figyelembe vették a fény játékát is.
Hasznos információk
Cím: Velemér, Paprét
Templom egész évben nyitva tart: Hétfőn: 09.00-15.00 és Kedd – Vasárnap: 09.00-16.00
Más időpontban előzetes egyeztetés alapján látogatható. A kulcs Szabó Eleknénél (06-30/448-9276) van. (velemer.hu)
Telefonszám: (94) 444 247
Látnivaló a közelben:
- Dobronak – Energiapark és varázserdő a szlovén határnál
- Orchideafarm és trópusi kert a szlovén határnál