A „fények temploma” -nak is nevezik az Őrség egyik gyöngyszemét, a Szentháromság-templomot, amely Velemér egy félreeső végében, a Papréten található. Az Árpád-kori templom egész évben látogatható, aki a közelben jár, feltétlenül térjen be ide.
Tartalomjegyzék
ToggleA „fények temploma” története
Az Őrség viszonylag szerencsés helyzetben van, mivel az elmúlt évszázadok háborúi megkímélték, így, több lakóház és román kori templom is épségben fennmaradt ezen a környéken. A veleméri Szentháromság-templommal is ez történt: miután a reformáció idején lemeszelték a falait, több száz év alatt is épen megmaradtak az eredeti falképek.
A templomban belépődíj ellenében idegenvezetés folyik, amely során kiderül, miért is nevezik a „fények templomának”.
Miért a „fények temploma”?
Először 1976-ban, majd 2005-ben folytak vizsgálatok arra vonatkozóan, hogy a fény miként jut be az ablakokon. Felfedezték, hogy az épület és a freskók elrendezésének sajátosságai miatt a napfény a különféle jeles napokon az adott naphoz kötődő képekre vetül.
- A nyári napforduló, azaz a fénybőség idején a szentély résablakán belépő első fénysugár a Madonna köpenye alatt menedéket kereső bűnösöket világítja meg.
- Napéjegyenlőség idején a fényjárás több kép egyidejű megvilágításával értelmezi az északi fal jelenetsorát, mivel ebben az évszakban a hajó ablakain behatoló fénysugarak közvetlenül nem, csak visszaverődve jutnak el. A déli ablakokon beeső utolsó fények egyszerre világítják meg Szent Lászlót és a keresztre feszített Krisztust.
- A szentélynek ablakát úgy építették és a freskóit úgy festették, hogy Szentháromság vasárnapján a felkelő nap első sugara a szentháromság-jelképre, a hármas körre essen.
- A jelenet, amelyben Szűz Mária ölében ülő gyermek Jézus fogadja a három királyokat, a téli napforduló hajnalán világosodik meg
- December 6-án Szent Miklós képét világítja meg a fény.
- Egyetlen részlet van, ami soha, egyetlen percre sincs megvilágítva: ez pedig az ördögöket ábrázoló kép.
Ottjártunkkor volt a látogatók között egy piros kabátos férfi, akin azonnal ki is tudtuk próbálni, hogy az ablakok miként verik vissza a fényt és világítják meg a templom egyik oldalát. Majd ugyanezt megnéztük egy fehér és egy sárga ruhával. Íme az eredmény:
Hihetetlenül ritka, hogy ilyen jó állapotban sikerült fennmaradni az épületnek az évszázadok során, másrészt megdöbbentő, hogy 800 évvel ezelőtt úgy készültek falfestmények, hogy figyelembe vették a fény játékát is.
Hasznos információk
Cím: Velemér, Paprét
Előzetes egyeztetés alapján látogatható. Telefonszám: (94) 444 247