Sibrik-domb – Gyerekbarát túra Visegrád első várának romjaihoz

Visegrád legnépszerűbb látnivalója kétségkívül a Fellegvár, amely évente több ezer érdeklődőt csalogat az élő középkor városába. A történelem iránt rajongó turisták azonban gyakran meglepődnek azon, hogy nem a Fellegvár Visegrád első vára, és a nem a központban található templom a város első temploma. Következzen most egy igazi múlidéző túra a Sibrik-domb területére, amely a romok mellett mesés dunai kilátással ajándékoz meg. Gyerekekkel is bátran útnak indulhatunk!

Sibrik-domb: Túra Visegrád első várának romjaihoz

Vajon a Fellegvár Visegrád első vára?

A válasz gyors és egyszerű: nem, Visegrád első vára nem a nagy népszerűségnek örvendő Fellegvár. A kisváros első vára és temploma a 176 méter magas Sibrik-domb tetején állt, ahol napjainkban egy római kori tábor maradványai fekszenek.

A Fellegvár látnivalói >>

A Sibrik-domb romjaira először Rómer Flóris régész hívta fel a figyelmet, a feltárások eredményei szerint Visegrád vára korai megyeközpont volt, itt alakította ki az ispán a központját. A leletanyag arról árulkodik, hogy a vár feltehetően a 12. századra vesztett a jelentőségéből.

Miért olyan érdekesek a romok, amelyek között ma sétálhatunk? Hogyan fordulhat elő, hogy kevesen tudnak a Sibrik-domb romjainak létezéséről annak ellenére, hogy Visegrád a Dunakanyar egyik leglátogatottabb települése? Nézzük, hogyan érhetőek el a romok könnyű túrával, amire még akár gyerekekkel is vállalkozhatunk.

Irány a Sibrik-domb! Könnyű túra Visegrád első várának romjaihoz

Túra a Sibrik-domb romjaihoz

A Sibrik-domb könnyen elérhető autóval is, de érdemes inkább gyalogosan célba venni, méghozzá a Salamon-tornyon keresztül, így egyszerre két jelentős történelmi emlékkel ismerkedhetünk meg Visegrádon.

Utunkat indítsuk a visegrádi hajóállomásnál található Renaissance Étterem mellől. Itt található a Görgey-lépcső, amelyet megmászva balra kell fordulnunk a Salamontorony utcán. Ez a keskeny út egyenesen a Salamon-toronyhoz vezet.

A torony udvarán keresztül egyenesen a felső kapu felé tartunk, és egy nem túl hosszú erdei úton felfelé haladunk, amíg el nem érjük a torony felső parkolóját. Innen már csak pár lépésre fekszik az egykori ispánsági terület.

Aki autóval közelítené meg a romokat, parkolhat a torony felső parkolójánál, de a romok mellett is elég nagy füvés rész van, itt is letehetjük az autót.

Először egy táblával találkozunk, amely Visegrád első váráról és templomáról mesél. Az itt található romok mellől érdemes a Duna felé is sétálni, arra is rejlenek még többszáz éves emlékek.

A romok rövid története

A Római Birodalom határán haladó limes hazai szakasza a Duna mentén vezetett 500 km hosszan. Ennek emlékeit a Dunakanyar számos települése őrzi. A Sibrik-dombon fekvő, deltoid alakú visegrádi erődítmény a Pone Navata nevet viselte, a történelmi források szerint 325-330 között építették.

A tábort a 4. század végére felhagyták, de a 10. században, Géza fejedelem uralkodása idején a területen – mint stratégiailag fontos helyen – újra megtelepedtek.

Az Árpád-korra elpusztuló római épületek helyébe táborfalak és tornyok épültek. Az ásatások közben számos értékes leletanyagra bukkantak a régészek, pl. földműveléssel és harcászattal kapcsolatos fémtárgyak, nyílhegyek, egy szárnyas lándzsa, két cserépbogrács, és több vastárgy, illetve házi kerámia is előkerült.

A feltárásokat több ciklusban végezték, és napjainkban sem zárult le a terület kutatása. Ennek jól láthatóak a nyomai. A még fel nem tárt szakasz tároló gödröket és földbe mélyített házakat rejt, illetve a területen feltehetően egy nemesfémolvasztó kemence maradványait is megtalálták.

A Sibrik-domb a tatárjárás végéig lakott volt. Pusztulása után már nem ide települtek vissza az emberek. Erődítményként az Alsó- és Felsővárat építették meg.

Ispáni Kilátópont

Ha a 11-es útról a visegrádi Panoráma útra kanyarodunk, és innen vesszük célba a Sibrik-dombot, elhaladunk egy kis kilátópont mellett, amelyet a Google maps Ispáni Kilátópont néven jelöl.

Mivel itt elég kevés a hely a parkoláshoz, célszerű lesétálni a romok mellől, de nagyon kell figyelni a forgalomra, mert tavasztól őszig igen sok autó jár erre. A kilátás mindenesetre gyönyörű, még akkor is, ha nem túl magasról tekintünk le a Dunára, a Börzsönyre, a szemben elterülő Nagymarosra és Kisoroszira, a Szentendrei-sziget csúcsára.

Szállást foglalnál a Sibrik-domb környékén?

Visegrád történelmi emlékei

Visegrádot az élő középkor városának is nevezik, tekintettel a számos történelmi emlékre, és a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokra, amely minden évben július elején-közepén várja az érdeklődőket.

Addig is érdemes felfedezni a Sibrik-domb mellett a Salamon-torony, a Fellegvár, a Királyi Palota és a vízibástya látnivalóit, amelyek visszarepítenek bennünket a középkorba, vagy akár a Római Birodalom virágzásának idejére.

Így jutsz fel kényelmesen 1 óra alatt gyalog a visegrádi Fellegvárba


A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!

Képek: Kristóf-Zöld Eszter

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Tavaszi bakancslista gyerekkel e-book

100 élmény, kirándulás és program

Vajon milyen csodahelyeket tartogat számodra a tavasz? Kapd fel a hátizsákod, mutatjuk, merre találod azokat a gyerekbarát kirándulóhelyeket, ahol a család apraja-nagyja jól érzi majd magát.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.