A Visegrádi-hegység keleti oldalán, Leányfalu és Tahitótfalu között magasodik a Vörös-kő, ahonnan káprázatos kilátás tárul elénk a Szentendrei-szigetre. 521 méter magasból csodálhatjuk meg a Dunakanyart, illetve a hegyvidék és a síkság találkozását. A páratlan panoráma mellett a környező hegyek forrásokban gazdag útvonalai miatt is érdemes errefelé túrázni.
Tartalomjegyzék
ToggleVörös-kő túra a Visegrádi-hegységben
A Vörös-kő megközelítése
Budapestről mindössze 40 km-re található Leányfalu, a 11-es főúton közelíthető meg autóval. Parkolni a termálfürdőnél vagy a főút mellett érdemes.
Tömegközlekedéssel Újpest-Városkaputól vagy a Szentendrei HÉV végállomásáról induló 880-as, Budapest-Esztergom vonalon közlekedő Volán busszal lehet elérni Leányfalut, amiről a Pócsmegyeri rév megállóban kell leszállni a túra kiindulópontjához. (menetrend)
Erdőkerülő túra útvonala
A túra a termálfürdővel szemben található Gyulai Pál utcából indul a piros jelzésen. A faluból kivezető villasort elhagyva, a nemzeti park határát jelző táblánál balra fordulva érünk az erdőbe.
Komótos emelkedőn, kényelmes erdei sétával jutunk el a Vörös Meteor-forrásig. A tájékoztató tábla szerint a forrás vize csak saját felelősségre fogyasztható.
Utunkat a piros jelzésen folytatjuk tovább a Rekettyés-forráshoz, mely egy rövid kitérővel érhető el a piros kör jelzésű turistajelzésen. Az odavezető úton elhaladunk a romantikus környezetben fekvő – időszakos és többnyire száraz – Rekettyés-tó mellett.
A forrásnál tűzrakó helyet is találtunk, melyen – meglepő módon – bekészített fa várja a sütögetni vágyókat.
Kapaszkodó a Vörös-kőhöz
Visszatérve a piros jelzésű útra, rövid séta után meredeken kapaszkodunk fel a Vörös-kőhöz. Az izzasztó csúcstámadásért a fantasztikus kilátás mindenben kárpótol.
A hosszan elnyúló Szentendrei-sziget mellett a Naszály megsebzett tömbjeire, Vác városára és a Cserhát vonulataira is bámulatos panorámát tár elénk a hegytető.
Látnivalók a Szentendrei-szigeten >>
A kissé megkopott felszabadulási emlékművön már nem egy vörös csillag, hanem egy vörös róka található, jelezve a meghódított csúcs magasságát is. A Természetbarátok Turista Egyesülete által emelt oszlop a hegység keleti részének turistaforgalom előtti megnyitásával, az „erdők felszabadulását” szimbolizálja.
Folytatva utunkat a piros jelzésen egy szintén csodálatos panorámát rejtő esőbeálló mellett haladunk el, majd a piros és a sárga turistaúton, enyhe emelkedőn jutunk el a Kis-Bükk tető (548 m) közelében található kereszteződéshez.
Mi itt egy vadregényesebb útvonalat választottunk ezért a piros-zöld jelzésen haladtunk tovább egyenesen, majd a József-forrás felé vezető zöld jelzést követve leereszkedtünk a Kalicsa-patak völgyébe.
(A körtúrázók az említett Kis-Bükk tetőnél lévő kereszteződés előtt pár méterrel egy kopott táblánál, élesen balra kanyarodva a zöld jelzésen juthatnak vissza Leányfaluba, a Nagy-Széna rét és az Álló-rét tisztás érintésével.)
Kalicsa-patak völgye
Körülbelül fél óra enyhén leejtő kényelmes séta után érjük el a völgyet. A Zánkó-rét alól útra kelő Kalicsa-patak tájformáló jelentősége, a medrében heverő kőtömbökben és a partján megjelenő sziklafalakban rejlik.
Szurdok jellegű rövid szakaszon átszeljük a patakot, meredeken ereszkedünk le, és a völgyből való felkapaszkodás is igencsak kimerítő. Jobbra tekintve csak elbújva látható a bükkössel szegélyezett sziklabérc tetején, a Sasfészek vadászház, melynek teraszáról fokozhatjuk a túra panorámás élményeit. Mi most kihagytuk ezt a kitérőt.
A kalandos és vadregényes völgy elszigetelt zugát elkerülik a tömegek, ezért ha csendesebb, de izgalmas túrára vágytok, mindenképpen ezt az útvonalat érdemes választani.
A völgyből felérve egy erdészeti úton folytatjuk tovább az utunkat a zöld jelzésen, melynek végállomása Dunabogdány lenne. Mi azonban a lemenő nap sürgető sugaraiban körülbelül 1 óra séta után letértünk jobbra egy lovas útra, mely végig jelzett murvás úton és a végeláthatatlan Bercsényi úton Tahitótfaluba vitt minket.
A 11-es úton jobbra fordulva pár perces sétával elérhető Tahitótfalu, Hídfő buszmegállója.
A Visegrádi-hegység egyik legszínesebb útvonalát jártuk be a hegyek hullámain, a Dunával párhuzamosan futó egyéni, de annál lenyűgözőbb, természeti látnivalókban gazdag, erdőkerülő útvonalunkon.
Hasznos információk
- A túra nehézségi foka: közepesen nehéz
- Szintkülönbség: 500 m
- A túra hossza: 14,3 km
- A jól tapadó, bokát megfelelően tartó túrabakancs elengedhetetlen a hegycsúcs és a szurdok meghódításához. A túrabot is hasznos tartozék a Kalicsa-patak völgyéből való kikapaszkodáshoz.
- Esős, sáros időszakban az útvonal egyes szakaszai veszélyesen csúszósak.
- Kalicsa-patak völgyében történő átkelés magas vízállása esetén nehézkes, nem ajánlott.
- A források vizét rendszeresen ellenőrzik, ennek ellenére csak saját felelősségre fogyaszthatóak.
- A Visegrádi-hegység keleti vonulatára jellemzően az észak-dél irányt tartó jelzett turista utak meglehetősen hosszúak és nem mindenhol átjárhatóak, ezért elsősorban gyakorlott túrázóknak ajánlott.
- Előbbiekből kifolyólag a Vörös-kő utáni útvonal szakaszon nem jellemző, hogy tömegesen túrázókkal találkozunk.
- Gyerekek számára a túra meredek szakaszai megerőltetőek lehetnek, családi kirándulás esetén érdemesebb a Leányfalura visszavezető körtúrát választani.
- A túra kiinduló- és végpontjától a Duna pár perc sétára található.
Foglalj szállást a közelben!
Látnivalók a Vörös-kő környékén
- Látnivalók Leányfalun >>
- 25+ látnivaló a Szentendrei-szigeten >>
- 20+ bakancslistás látnivaló a Dunakanyarban >>
- 30+ látnivaló Szentendrén >>
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Képek: Zdolik Krisztina