A Heves megyei Bátorban a közelmúltban adták át a 8,6 km hosszan kanyargó új tanösvényt, amely csodálatos környezetben mutatja be a természeti, földtani és kultúrtörténeti látnivalókat. Festői sziklák és szűk völgyek között, erdőkben és egykori ligetes legelőerdők vidékén kanyarog a Bátor tanösvény, amely akár gyerekekkel is kiváló úti cél lehet. A túraútvonal néhány óra alatt végigjárható, a körtúra ráadásul könnyű terepen visz.
Tartalomjegyzék
ToggleBátor, a 390 lelkes palóc falu
Bátor, az aprócska település mindössze 18 km-re fekszik Egertől, Egerbakta és Hevesaranyos szomszédságában. A régészeti leletek szerint a Bükk és a Heves–Borsodi-dombvidék határán található falu területén már a bronzkorban is éltek a Laskó- és az Aranyos-patakok összefolyásánál.
Az erdőkkel, legelőkkel tarkított hegyvidéki táj természeti kincseit mutatja be a Bátor tanösvény. A település csenddel, nyugalommal és friss levegővel várja azokat, akik Eger környékén terveznek egynapos kikapcsolódást.
Milyen látnivalókat tartogat a Bátor tanösvény?
A Bátor tanösvény természeti kincsei
A tanösvény a természetvédelmi oltalom alatt álló Nagy-oldalt kerüli körbe, a túra során számos védett növény- és állatfajjal találkozhatunk. Aki szívesen készít természetfotókat, annak érdemes fényképezőgéppel érkezni, tiszta időben remek képeket lehet készíteni.
A Nagy-oldal melegkedvelő tölgyeseiben, és a sziklagyepeken nyár elején megfigyelhetjük a bennszülött magyar kőhúrt, a Laskó- és a Víz-völgyi-patak szűk, hűvös völgyeiben pedig öreg égeresek között sétálhatunk.
A körtúra állomásai
Bátor környéke 160 millió évvel ezelőtt az óceán fenekén helyezkedett el. A mélytengeri árok hasadékain folyamatosan felbuggyanó híg, bazaltos láva érintkezve a hideg tengervízzel egyből megszilárdult, és párna alakú kőzettömböket hozott létre. Ezek a párnalávák ma is láthatóak a tanösvény harmadik állomáspontjánál.
Később az óceán a kőzetlemezek mozgása következtében bezárult, és kiemelkedett. A Föld története során a területet újra és újra elöntötte a tenger, vastag, kavicsos-homokos üledékeket hagyva maga után. A mocsári ciprusokkal szegélyezett tengerparti mocsarak buja növényzetét az áradások időnként vastag üledéktakaróval borították be. Az eltemetett növényi anyagok az oxigénmentes környezetben az évmilliók során barnakőszénné alakultak.
A 19. század második felében indult meg ezeknek a kőszéntelepeknek a fejtése Bátor határában, ám a szénbányászat súlypontja hamarosan áttevődött a szomszédos Egercsehi vidékére. A bányák mára bezártak, de még napjainkban is bukkanhatunk a felszínen szénrétegekre (például a tanösvény 7. állomáspontján).
A termőföldek igen soványak voltak, így az erdő javainak hasznosítására fontos szerep hárult. A környező tölgyesekben nyáron birkát legeltettek, az ősszel lehullott makkon pedig disznókondákat hizlaltak. A ligetes legelőerdők, illetve a magányos fákkal tarkított hagyásfás legelők mára eltűntek, de egy-egy hatalmas famatuzsálem még tanúskodik a múlt hagyományos tájhasználatáról.
Az erdőn felhizlalt jószágot aztán lábon hajtották a szomszédos Eger, illetve a Felvidék városaiba. Ma már kevesen tudják, de itt, Bátor felett a hegytetőn vezetett az egykori kereskedelmi út Rimaszombatra és Losoncra, melynek mélyre vágódott nyomvonalát még mai nap is jól követhetjük a falu feletti erdőkben.
Egykor a hegyen álló csárdába járt mulatni a Bükk és a Mátra vidékének híres betyára, Vidróczki is, aki – a néphagyomány szerint – egyszer az Egri Érsekség egész birkanyáját elhajtotta innen.
Hasznos tudnivalók
- A 12 állomásból álló Bátor tanösvény hossza 8,6 km.
- A távot nagyjából 2:15 óra alatt lehet bejárni.
- A szintemelkedés 219 méter (a legmagasabb pont 354 méter), így a kisebb gyerekek és az idősek számára sem jelent a túra nagyobb kihívást.
- Babakocsi helyett inkább válasszuk a hordozókendőt.
- Kirándulás közben piknikezésre is van lehetőség. Vizet és elemózsiát vigyünk magunkkal.
Szállást keresel a közelben?
Programok a Bátor tanösvény környéken
Ha városnézésre vágyunk, érdemes felkeresni Eger látnivalóit. A város nem csak történelmi, de természeti kincsekben és gasztroélményekben is bővelkedik.
Bátor település mellett vezet el az Országos Kéktúra Sirok–Szarvaskő szakasza is, tehát egy könnyű túrával mind a szarvaskői vár, mind a siroki vár elérhető. A falu határában kezdődik a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet, ahol hatalmas homokkősziklák és erdőrezervátumok várnak.
Aki kíváncsi Noszvaj legizgalmasabb látnivalóira, annak a helyi túrák és látványosságok mellett a helyi ízek felfedezését is ajánljuk.
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Fotók: Bátor község