Veszprém egyik kevésbé ismert látványossága a Gulya-dombi Parkerdő, ahol még egy érdekes kilátó is található. Az erdőben rejtőző vasmonstrumból a város egyik legcsodálatosabb panorámája nyílik. A kilátó meglátogatása előtt vagy után érdemes betérni a Magyarország legnagyobb hagyományokkal rendelkező állatkertjébe is, amely a Gizella királyné-kilátó szomszédságában húzódik.
Tartalomjegyzék
ToggleGulya-dombi Parkerdő
A veszprémiek kedvelt kirándulóhelye az állatkert fölé magasodó Gulya-dombon található, ahol a 20. század elején még az állatokat legeltették.
A terület beerdősítése az 1930-as években kezdődött meg, ekkor a sziklás hegyoldalra fenyőket, a dombtetőre pedig lombhullató fákat ültettek. A Parkerdő a mai formáját 2005-ben kapta, ugyanis ekkor alakították ki azt a tanösvényt, amely a környéket járja be.
A 77 hektáros Gulya-dombi Parkerdő területén kanyargó tanösvény egyébként két körből áll, egy teljes útvonalból, amely 4,8 kilométeres, de létezik egy rövidebb, csak 2,4 kilométer hosszú ösvény is.
A tanösvény mellett még játszóterek, kilátó, futó-, szánkó-, lovagló-, kerékpáros-, torna-, kutyafuttató pályák is várják a pihenni, sportolni vágyókat.
Gizella királyné-kilátó
A parkerdő területén már korábban is állt egy kilátó, de az nehezen viselte az évek múlását, ezért 2015-ben lezárták. Az újonnan, alapoktól felépített, horganyzott acélból készült létesítményt 2016 áprilisában adták át.
A Gizella királyné-kilátó érdekessége a formája, amelynek elkészítése egy igazi matematikai bravúr volt. Az úgynevezett parabolikus hiperboloid építmény ívesnek látszik, de valójából egyenes acélrudakból áll össze.
A kilátó legfelső szintjéről szinte egész Veszprém belátható, de remek a kilátás még a Séd-patak völgyére és a Veszprémi Állatkertre is.
A Veszprémi Állatkert
A Veszprémi Állatkert Magyarország legnagyobb hagyományokkal rendelkező vidéki állatkertje, amely Kittenberger Kálmán, a híres magyar Afrika-kutató, zoológus, vadász és író nevét viseli. A Közép-Dunántúli régió legkedveltebb turisztikai célpontja 1958. augusztus elsején nyitotta meg kapuit.
A két részből álló állatkert hamar a kicsik és nagyok kedvencévé vált, ugyanis az állatparadicsom a festői szépségű Fejes-völgyben terül el. A felső, úgynevezett Gulya-dombi részen pedig a legújabb fejlesztések találhatóak, mint például hazánk egyik legszebb és legnagyobb Afrika-szavanna kifutója vagy az Elefánt Park.
Ha ez még nem lenne elég egy különleges időutazásra is invitál az itt nemrégiben megnyílt Dinó Park.
Foglalj szállást a közelben!
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.