Mackó-barlang: Túra a Kis-kevélyi-barlanghoz

Túra a Mackó-barlang, azaz a Kis-kevélyi-barlanghoz

A Kis-Kevély északi oldalában bújik meg a Mackó-barlang, más néven Kis-kevélyi-barlang, amelyről az üledékből feltárt állati és emberi leletek alapján elmondható, hogy több évezredes múltra tekint vissza. A barlanghoz vezető túra télen-nyáron teljesíthető, és bár a rövid távon megtett kb. 200 méteres szintemelkedés kihívás elé állítja azokat, akik nem szoktak hozzá a túrázáshoz, érdemes felkapaszkodni a Kevélyek hegycsoport népszerű kirándulóhelyéhez.

Kis-kevélyi-barlang/ Mackó-barlang látnivalói

A Mackó-barlang megközelítése

A Mackó-barlanghoz több útvonal vezet, a népszerűbbek Csobánkáról és a Pilisborosjenőről indulnak. Egyik túra sem körtúra, ám mivel mindkét település megközelíthető busszal is, ezért akár úgy is dönthetünk, hogy végigjárjuk mindkét útvonalat, azaz az egyiken érkezünk, és a másikon fejezzük be a kirándulást.

  • Ha Csobánkáról indulsz: Csobánka, községháza buszmegállóból a P+ jelzésen haladj a falu délkeleti részéhez, onnan az S jelzés vezet a barlanghoz. A táv 1,7 km, ami 205 méter szintemelkedéssel jár.
  • Ha Pilisborosjenőről indulsz: Pilisborosjenő, orvosi rendelő buszmegállótól az S jelzést követve érkezel a Mackó-barlanghoz. A táv 3,6 km, 213 méter szintemelkedéssel.

Mi egy kicsit hosszabb túrát tettünk egy harmadik útvonalon, amit nagyon ajánlunk azoknak, akik szeretnek a panorámában gyönyörködni. Pilisborosjenőről indultunk, a Szent Vid plébániatemplom mellől, a piros négyzet jelzést követve, míg a meredek sziklákon és a morzsalékos talajon haladva meg nem hódítottuk az Ezüst-Kevélyt.

Amikor elértük a Nagy-Kevély és az Ezüst-Kevély közti nyerget, a piros sáv jelzést követve felkapaszkodtunk az Ezüst-hegy csúcsára (415 m), ahonnan valóban mesés a kilátás. Innen még egy kis emelkedő visz a Nagy-Kevély csúcsához (534 méter), de a Kevély-nyeregig már lefelé vezet az út.

Az 1992-ben leégett Kevély-nyergi menedékház helyét már csak egy tábla őrzi, de a kihelyezett padoknál és asztaloknál megállhatunk egy kicsit piknikezni.

Innen a sárga sáv jelzés egyenesen a Mackó-barlang, azaz a Kis-kevélyi barlang bejáratához visz. Hamar elérjük a barlangot, az út meredeken lefelé visz.

Mit érdemes tudni a barlangról?

Az egyik legrégebben feltárt hazai barlang a Kis-kevélyi-barlang, más néven Mackó-barlang. A kialakulásával kapcsolatban annyi bizonyos, hogy a járatok nagy része vízszint alatti oldódással alakult ki. Ennek nyomait a mennyezet közelében és a jobb oldalon induló kürtő környezetében fedezhetjük fel.

A védett barlangban megtelepedtek a barlangok védelmét kereső emlősök és jégkorszaki, vadászó emberek is. A barlangi üledékekből rénszarvas, ló, barlangi medve, hiéna, ősszarvas, őstulok, gyapjas orrszarvú csontja is napvilágra került. A barlang előcsarnokának most is vannak lakói, méghozzá a barlangi keresztespókok, akik az oldalfalakon nyíló kis kőzsebek és a mennyezet kőrojtjai között szövik hálójukat.

Figyelem! A barlangban tilos tüzet rakni, mert a füst elpusztíthatja a barlangi pókokat, és az ott pihenő denevérkolóniát is.

A barlang előtt azonban van lehetőség leülni az asztalhoz egy kicsit megpihenni, nézelődni, falatozni.

Fontos tudnivalók

  • Ha szívesen túráznál a barlanghoz, mindenképpen készülj megfelelő tapadást biztosító túrabakanccsal, száraz időben is.
  • A táv 8-10 éves gyerekek számára nem megerőltető, de túrához szokott kisebb gyerekekkel is érdemes útnak indulni.
  • A barlangot babakocsival nem lehet megközelíteni, hordozóval is óvatosan.
  • Bár a környék kutyabarát, fontos szem előtt tartani, hogy a törvény előírja, hogy természeti vagy természetvédelmi területen kutyát csak pórázon lehet sétáltatni. 
  • A közelben mosdó és vízvételi lehetőség nincs.
  • A kirándulóhely szabadon és ingyenesen látogatható.
Túra a Mackó-barlang, azaz a Kis-kevélyi-barlanghoz

Látnivalók a környéken

A környék számos látnivalót tartogat a kirándulók számára, ezért mielőtt útnak indulunk, érdemes feltérképezni, melyik útvonalon szeretnénk haladni. A teljesség igénye nélkül az alábbi látnivalókat felírhatjuk a kirándulós listánkra:

  • Pilisborosjenői Kevélyhegyi Tanösvény
  • Nagy-Kevélyi kőfülke, azaz Szódás-barlang
  • Teve-szikla
  • Egri vár másolata
  • Kevélyhegyi Levendulamező
  • Szentkút, Csobánka
  • Solymári vár
  • Jegenye-völgyi vízesés


A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!

Képek: Kristóf-Zöld Eszter

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Pénztárcakímélő csodahelyek e-book

100+ ingyenes élmény, kirándulás és program

Gyűjtöd azokat a programokat, ahol az egész család jól érezheti magát? Máris mutatunk több mint 100 hazai programot, élményt és kirándulóhelyet.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.