Ha egy igazi csodahelyet keresel, ahol korhű környezetben a történelem és a természeti érték összekapcsolódik, akkor jó helyen jársz! A Zempléni-hegység közepén gyönyörű körpanoráma tárul elénk a Regéci vár dicsőséges múltú kőfalairól. Fedezd fel II. Rákóczi Ferenc egykori otthonának szegleteit!
Tartalomjegyzék
ToggleA regéci vár története
A vár történetének kezdetéről nincsen pontos adat, de feltehetőleg 1300 körül, az Aba nemzetség egyik tagja, Amádé nádor építette. Az bizonyos, hogy az 1312-es rozgonyi csata után Regéc I. Károly király tulajdonába került és 1316-tól egészen 1427-ig királyi birtok volt. A vár gyakori látogatói közé tartozott I. Nagy Lajos király is, erről a várban kiállított oklevelek tanúskodnak.
1464-ben I. Mátyás király a Szapolyai családnak adta az épületet örökbirtokként. Szapolyai János halála után a vár többször cserélt gazdát és nem egyszer került ostrom alá. 1541-ben a Serédyek birtokába kerülésekor kezdődött a vár fénykora, amikor ők és utánuk több birtokos család is rezidenciaként használták az építményt. Ebben az időszakban épült ki többek között a keleti és a nyugati palotaszárny és a bástyák és megerősítették a várfalat is.
1644-ben I. Rákóczi György Eszterházy Miklóstól ostrommal megszerezte a Regéci várat és családjával mellékrezidenciának használta. Gyakran tartózkodtak az építményben, unokája, II. Rákóczi Ferenc gyermekkorának jelentős részét itt töltötte.
1683-ban Regécen szervezték a felső-magyarországi hadellátó központot, a Thököly-felkelés idején kuructámaszpontként szolgált. 1686-ben sajnos a Habsburg csapatok császári utasítására javíthatatlanná rombolták a Regéci várat, a köveket a környékbeliek széthordták. Folyamatos öröklések és eladások után 1949-ben a várat államosították, majd 1990-től a Regéc Község Önkormányzata vette kezelésbe az építményt és környékét. 1999-ről kezdődtek meg a régészeti és állagmegóvási munkálatok.
Regéci vár látogatóközpontja
Az épületben egy állandó kiállítás keretin belül, II. Rákóczi Ferenc gyerekkorán keresztül láthatunk bele a kor gyermeknevelési szokásaiba. Megtekinthetjük a régészeti leleteket és egy kilátótorony is vár bennünket a helyszínen. A kiállítás után töltsünk el egy kis időt az ajándékboltban vagy pihenjünk meg a kávézóban, ahonnan szintén mesés panoráma nyílik a környező hegyekre.
Hasznos információk
„Tájékoztatjuk a tisztelt érdeklődőket, leendő Vendégeinket, hogy Regéc Vára és a várhoz kapcsolódó Látogatóközpont 2021. május 01-től újra látogatható… Regéc Várában folyik az elmúlt évben megkezdett nagyszabású fejlesztés, a Reneszánsz Palota újjáépítése. Ennek okán a vár e területe ugyan le van zárva, de az Öregtorony és környezete a várudvar beruházás által nem érintett területe és az Alsóvár zavartalanul látogatható. A vár felsorolt területeiről viszont máris egyfajta ízelítőt kaphatunk a nyárra elkészülő fejlesztés hangulatából.”
Regéc Község Hivatalos Facebook oldala
Belépő árak (2021)
- Felnőtt jegy a várba: 800 Ft
- Diák, nyugdíjas jegy a várba: 600 Ft
- Felnőtt jegy a látogatóközpontba: 500 Ft
- Diák, nyugdíjas jegy a látogatóközpontba: 300 Ft
Nyitva tartás
- Április 1- október 31: hétfő-vasárnap: 09:00-18:00
- Novemberben (időjárástól függően): 09:00-16:00
Elérhetőség
- Cím: 3893 Regéc
- Telefon: +36 30 110 9963 vagy +36 46 423 015
- Weboldal: www.regecivar.hu
Fotók
Megközelítés
Autóval
Miskolcról a 3-as útról térjünk le Abaújkér irányába és kövessük a táblákat egészen Regécig. A községbe érve a Fő utcáról az első lehetőségnél térjünk le balra és vezessünk a várparkolóig. Innen gyalog folytathatjuk utunkat a várig, kissé meredek erdei ösvényen.
Gyalogosan
Regéc községből vagy Mogyoróska felől is egy körülbelül 2,5 km-es gyalogtúrával közelíthetjük meg a várat, a kék és piros jelzés mentén.
További látnivalók a közelben
- Babuka-tó, Háromhuta
- Flórika-forrás, Háromhuta
- Kőkapu Vadászkastély, Nagyhuta
- Vizsolyi Biblia Látogatóközpont, Vizsoly
- Boldogkői vár, Boldogkőváralja
- Pálházi kisvasút, Pálháza
- Füzér vára, Füzér
Szállást keresel a közelben?
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Fotók: ©Csodahelyek (A képek 2020. szeptemberben készültek).