Ha a Cserhát egyik legszebb panorámáját keressük, akkor ahhoz a Mátraszőlős fölé magasodó Tepke csúcsát kell megmásznunk. Ehhez viszont előbb a hangulatos Függő-kő-völgyön kell átkelni, majd meghódítani a Kelet-Cserhát méretes csúcsait magassági sorrendben.
Tartalomjegyzék
ToggleMátraszőlős története
A Cserhát lábánál elterülő falucska ősi múltra tekint vissza, kb. 2000 évvel ezelőtt már kelta törzsek telepedtek le itt. Később a község a Kacsics nemzetség birtoka lett, ezt követően gyakran cserélődtek tulajdonosai és földesurai. Napjainkban a takaros falucska népviseletéről, műemlékeiről és természeti szépségeiről híres.
A kb. 12 km-es gyaloglásunkat célszerű a faluközpontjából kezdeni, a posta előtt parkolni is lehet.

Munkában a Hévíz-patak
Mátraszőlős házait elhagyva rögtön szembe ütközik egy várfalszerű mesterséges építmény, amely nem más, mint a Vízfogó. A II. világháború után a falut egy felhőszakadás után elöntötte a Hévíz-patak, és a vele együtt érkező sárlavina. E katasztrófa után építették a védművet az 50-es években, hogy óvja a települést a hegyekből lefolyó csapadéktól.
Elhagyva a patakot egy Bazaltkő-fejtő mellett haladunk. Mátraszőlőshöz 2 jelentős kőbánya is tartozik, az egyik a Fehérkő-bánya, a másik pedig a Zsákfa-pusztai vagy más néven Vöröskő-kőbánya. Az utóbbi a Függő-kő-völgy bejáratánál látható, és az itteni kőzetet miocén korú andezit és dácittufa alkotja. A bányaművelés 1950-es években szűnt meg itt, azóta a geológusok egyik kedvenc ásványlelőhelye.
Függő-kő és völgye
A bányaudvarból az árnyasba lépve a labilisnak tűnő Függő-kő alatt haladunk el. Az itt húzódó tanösvény névadója egy andezit szikla, amely mintegy 16 millió évvel ezelőtt a Cserhátot létrehozó vulkáni működések első szakaszában a vízalatti kitörés eredményeképpen jött létre. A vöröses színét és szivacsos állagát akkor kapta, amikor a vízzel érintkező láva és a felszabaduló gőzök, gázok feloxidálták, majd átkovásították a sziklatömböt. A hangulatos Függő-kő-völgyet járva egy igazi szurdok benyomását kelti, ugyanis ahogy egyre beljebb haladunk az úton a hűvös erdőben, hatalmas, gömbölyű, moha lepte sziklák szegélyezik utunkat. A Hévíz-patak völgyében rövid ideig, de annál látványosabb helyeken kanyarog a turistaút.
A Tepke sétaút
A katonasír megtalálását követően a turistaút elhagyja az erdőt, és egy vadvirágos mezőn kanyarog tovább. A fennsík jellegű területről néhol már egészen pazar kilátás nyílik Pásztóra és a mögötte baljósan meredező Mátrára. Beérve a fák közé egy különleges gerincút fogad, itt egy szelíd hullámvasútként kanyargó erdei ösvényen haladunk majd az Országos Kéktúra mentén.
Először a Macska-hegy (572 m), majd a Purga (575 m) következik a sétaút mentén. A látványosságot pedig az utat szegélyező tölgyfa óriások és a csodás kilátás jelentik: nem hiába, hiszen a hegység legszebb kiránduló útvonalát járjuk.
Tepke sétaút
A „fémszörny” kilátó
A vulkáni tevékenységek megszűnése utáni évmilliókban a Cserhát felszíne erősen lepusztult, ezért csak a keleti vonulatának kiemelkedései érik el a hegymagasságot. Szerencsére mi éppen az itteni legmagasabb csúcs felé haladunk, és ezt egy fák fölé magasodó fémszörny jelzi.

Ha már idáig eljutottunk, akkor másszuk meg az enyhén imbolygó 22,40 méter magas kilátót, amelynek tejéről festői kilátás nyílik a Mátrára, a Karancsra, a Börzsönyre és természetesen a Cserhátra. A magaslati ponthoz futó turistautak mentén még információs táblák is segítik az eligazodást, és ezek mutatják be nekünk a környék állat- és növényvilágát.

Vissza Mátraszőlősre – Szent Erzsébet templom
Ha kigyönyörködtük magunkat a Cserhát egyedi, és utánozhatatlan felszíni formáiban, akkor válasszuk a kék színű Mária utat a faluba való visszajutáshoz. A turistaút lankásan kanyarog az erdőben, majd a településhez tartozó szántók és kaszálók között halad el. Mátraszőlős látképe már ismerősen kacsingat felénk, a 14. században épült templomának tornya pedig egyenesen vonzza a tekintetünket.
A turistaút, miután visszaér a házak közé, éppen a Szent Erzsébet templom mellett halad el. A kora gótikus stílusú épület belsejében még láthatóak az eredeti középkori freskótöredékek, amelyek közül a legérdekesebb a Krisztust a pokol tornácán ábrázoló freskó.
Szállást keresel a környéken?
A cserháti túra útvonala:
Mátraszőlős (K+) – Függő-kő – Garábi-nyereg (K) – Purga – Tepke (M) – Mátraszőlős
- Táv: 12 km
- Szintemelkedés: 465 m
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásait a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatjátok.