Az ország leghosszabb függőhídjával ezidáig a gyadai tanösvény büszkélkedhetett, 2024 júniusában azonban elnyerte tőle ezt a dicső címet a 700 méter hosszú, 80 méteres magasságban haladó sátoraljaújhelyi függőhíd. Csodahelyek-csapatunk tagja, Márk Éva az elsők között sétált végig a legkevésbé sem hétköznapi szerkezeten.
Tartalomjegyzék
ToggleSátoraljaújhelyi függőhíd
A Szár-hegy és a Vár-hegy csúcsait összekötő, 700 méter hosszú függőhidat 2024 júniusában adják át a nagyközönségnek. Mi magunk is olvastuk, hogy milyen vélemények fogalmazódtak meg a sátoraljaújhelyi függőhíd építése kapcsán, ám mi bármerre kirándulunk, a csodahelyeket keressük, a híd panorámája és a függőhíd meghódítása pedig rendhagyó élmény.
Sokan úgy tartják, hogy 80 méteres magasságban sétálni már önmagában is igazi kaland, annál is inkább, mert a híd középső szakaszán üveg járófelület fokozza az izgalmakat. A híd legmagasabb része 83 méterre van a völgytől.
„Nekem nagyon tetszett a függőhíd, az élményhez ráadásul hozzátesz a híd jól érezhető imbolygása. Az üveg járófelület csak néhány méter hosszú, a többi rács, a kilátás pedig tényleg mesés fentről” – mesélte Márk Éva, a Csodahelyek.hu csapatának tagja.
A szerkezetet hat acélsodrony kötél tartja 80 méter magasban, ezzel a technológiával Magyarországon egyedülálló turisztikai látványosság.
A teljes fémszerkezet súlya meghaladja a 270 tonnát, minden kötélbe 180 tonna húzóerőt építettek bele. Ez azt jelenti, hogy a hídfőknél 1200 tonnányi erő húzza a betont kifelé a sziklából. Körülbelül a tízszeresére lett tervezve a teherbírása, az üveglap egy négyrétegű üveg, a világ leghosszabb támaszközű függőhídját egyszerre 300 látogató terhelheti. A hídfőknél és a hídon is vannak kamerák, illetve segélyhívó berendezések.
A híd panorámája és Kolodko-szobrai
A függőhíd mindkét irányból járható, minden pontjáról mesés kilátás nyílik Sátoraljaújhelyre, a Zemplén-hegységre és a Felvidék irányába, ám a tériszonyosok biztosan kihagyják ezt a programot, ha a Zemplén Kalandparkban járnak.
A hídnál két Kolodko-miniszobor is fellelhető, ezek a hely történelmi hagyományait, gyökereit hivatottak bemutatni. A jobb oldali szobor Kossuth Lajost ábrázolja, amint kalapját felemelve köszönti azokat, akik átkelnek a hídon, a bal oldali szobor V. István királyt ábrázolja, amint trónján ül, kezében az Országalmát és a jogart láthatjuk.
Milyen programok várnak még a Zemplén Kalandparkban? Két libegő, bobpálya, mászófal központ, kabinos kötélpálya és játszótér is csalogat a parkba. Azt, hogy az adott napon milyen élményelemeket lehet látogatni, a kalandpark a weboldalán tünteti fel.
Még több élmény a Zemplénben
A Zemplén 6 várat, számtalan programot és természeti kincset tartogat a látogatók számára. Melyikkel találkoztál már személyesen?
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Képek: Márk Éva