A Tavas-barlang területén található a Miskolctapolca Barlangfürdő, amely gyógyító barlangi klímájának és termálvizének köszönhetően hazánk egyik rendhagyó fürdőhelye. Vajon mi rejtőzik a kulisszák mögött? Mit tartogatnak számunkra a kemény mészkősziklák?
Tartalomjegyzék
ToggleSzáraz lábas túra a Miskolctapolca Barlangfürdő területén
Az Európában egyedülálló barlangfürdő különlegessége, hogy a barlangjáratokban fürdés közben megfigyelhetjük, hogyan vájt magának több százezer év alatt a mészkősziklákba utat a víz. Mivel a meleg karsztvíz sótartalma alacsonyabb, mint a gyógyvizeké, így nem csak a barlangban gyönyörködhetünk, de korlátlan ideig is fürdőzhetünk a vízben.
A Miskolctapolca Barlangfürdő addig sem hagyta unatkozni a vendégeket, amíg karbantartási munkálatok miatt zárva tartott, ugyanis a leállás ideje alatt bakancsos bejárás során, szervezett sétákon lehetett megismerni a barlangi képződményt.
Milyen élményeket tartogat a száraz lábas túra?
A száraz lábas túra népszerűsége annak köszönhető, hogy igazi kuriózum felfedezni a barlangfürdő rejtett arcát – méghozzá száraz lábbal.
A 45 perces különleges túra során lehetőség nyílt arra, hogy az érdeklődők a víz nélküli medencékben sétáljanak, hogy megtekintsék a Miskolctapolca Barlangfürdő vizét adó kutat, a kazánokat, csöveket, illetve a befejezetlen barlangi járatokat és elzárt területeket.
Az idegenvezető kíséretében tett túra közben még több információt kaphattak a fürdő üzemeléséről, ráadásul útközben érintettek egy csodaszép vizű barlangi tavacskát is. A Csodahelyek.hu csapatának tagja, Márk Éva mesés fotói körbevezetnek bennünket a barlangfürdő azon részein, amelyek eddig rejtve maradtak a kíváncsi szemek elől.
5 érdekesség a Miskolctapolca Barlangfürdő történetéről
- Miskolctapolca már a 13. századtól kezdve fontos szerepet töltött be Miskolc életében. A Miskolctapolca Barlangfürdő területén a 14. század második felétől a 16. század elejéig szerzetesek éltek. A monostor romjai a fürdő bejáratánál állnak.
- Mivel a barlangban található 30 fokos víz igazi különlegesség, a barlang hasznosítására több terv is létezett.
- A fürdő 1743-ban már biztosan működött, bár a 18. században az épület állaga romlásnak indult, így 1837-ben indokoltnak látták felújítani azt.
- Miskolctapolcát 1934-ben minősítették hivatalosan is üdülőhellyé. 1941-ben átadták az új fürdőépületet, amely immár európai színvonalú lett. Érdekesség, hogy az iszapréteg miatt a betonalapot 212 db vörösfenyő cölöpre helyezték rá. Az épületet a további évtizedek során számos alkalommal bővítették.
- A csarnok üvegtetejének eredeti szerkezete gombnyomásra nyitható és zárható a mai napig.
Szállást keresel a közelben?
Látnivalók és programok a környéken
Aki többnapos kikapcsolódást tervez Miskolctapolcán, annak a fürdőzés mellett mindenképpen érdemes felkeresni a Jézus Szíve Sziklakápolnát, és a bencés apátság romjait. A Csónakázó-tó partján romantikus sétákat tehetünk, és természetesen csónakázásra is van lehetőség. A Békás-tó meleg vizében gyönyörű vízililiomokat láthatunk.
A tóban található kis sziget a „szerelemsziget” nevet kapta, úgy tartják, hogy aki felkeresi a párjával, többet nem tud elválni tőle.
Aki szereti az aktív kikapcsolódást, annak remek program lehet a bobozás, és a kalandtúra. A gyerekek kedvence egyértelműen a 2500 négyzetméteres Avalon Park. Miskolctapolca látnivalói és programjai mellett nem szabad kihagyni Miskolc, Lillafüred, és Diósgyőr felfedezését sem.
Képek: Márk Éva