Titkos japánkert bújik meg Zuglóban

Igazi oázisra bukkantunk Budapest XIV. kerületében, a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakgimnáziuma és Kollégiuma mögött. A zuglói japánkert bárki számára látogatható, különlegessége, hogy ez volt hazánk első japánkertje. Érdemes felfedezni, szerintünk csodahely!

A zuglói japánkert története

Varga Márton, az intézmény alapítója 1928-ban tervezte és építette a kertet, amelyet három évvel később a japán császári család tagja, Takamacu herceg és felesége is felkeresett. Látogatásuk alkalmával több növényt is ajándékoztak az iskolának, amelyek közül néhány még ma is látható a kertben. A 2. világháború aztán súlyos károkat okozott a budapesti kertben és a későbbi felújítások miatt napjainkban meglehetősen eltér az eredeti állapotától.

„A jelenlegi állapotában 3000 m2-es kert központi része a japánkertek történetében jelentős Kamakura (1185-1333) és Muromachi (1333-1573) korszakot reprezentálja. Rendeltetése szerint – a formai szempontokat is figyelembe véve – kertünk a laposkertek, Hiraniwa alaptípuson belül a daimio tavas sétakertek és a teaházi kertek rendszerébe sorolható.”

– olvasható az www.vmszki.hu oldalán.
Titkos japánkert bújik meg Zuglóban

Mit találunk a kertben?

Elsősorban békét és nyugalmat. A forgalmas Mogyoródi útról az iskola területére érve még nem is sejthetjük, hogy igazi csodahely vár ránk. A kertbe belépve érdemes magunk mögött hagyni a napi gondokat és bajokat, csak adjunk át magukat a hely szépségének és élvezzük a japánkert varázsát!

A japánok szerint a kertben töltött idő felér egy meditációval, kikapcsolódást jelent a mindennapokból és csendes elmélkedésre bátorítja a látogatókat. Ezt segíti a ritka növényfajok, a víz és az érdekes formájú kövek egysége, harmóniája.

Titkos japánkert bújik meg Zuglóban

A kert alapja egy kb. 200 m2 nagyságú tórendszer, amelyen keresztül kőből készült hídon és lépőköveken fedezhetjük fel a rejtett zugokat. A hegyeket sziklacsoportok jelképezik, emellett több műtárgyat is felfedezhetünk a séta során.

A növények között található többek között egy lombhullató kínai mamutfenyő, amely 28 méteres magasságával Magyarország egyik legidősebb és legnagyobb példánya. Tavasszal virágba borul a magnólia, a Távol-Keleten nagy tiszteletnek örvendő, gyógyító hatással rendelkező és hosszú életű páfrányfenyő, a Ginko biloba. Különleges, bizarr formájú a csüngő ágú japánakác és persze a cseresznyefa, ami nélkül elképzelhetetlen egy japánkert. Májusban a tó felszínén tündérrózsák lebegnek, a vízparton bambuszok látványa varázsolja el a látogatókat.

Kinek ajánljuk a zuglói japánkert felkeresését?

  • aki kedveli a különleges helyszíneket, titkos kerteket, arborétumokat
  • aki szívesen kiszakadna a rohanó hétköznapokból
  • aki a zajos fővárosban keres egy csendes szigetet
  • aki kedveli a távol-keleti kultúrákat és a japán művészetet

Még több fotó

Hasznos információk

Nyitva tartás:

  • minden nap 10 és 16 óra között

Japánkert – belépőjegyek 2025-ben:

  • Felnőtt teljes ár: 1300 Ft
  • Felnőtt csoportos (10 fő fölött): 1200 Ft
  • Diák, nyugdíjas, pedagógus: 1000 Ft
  • Diák, nyugdíjas, pedagógus csoportos: 900 Ft
  • Gyerek 6 év alatt: ingyenes

Elérhetőségek

  • Weboldal: www.vmszki.hu
  • Telefon: +36-30-324-7844
  • Cím: AM KASZK Varga Márton Kollégium – 1149 Budapest, Mogyoródi út 56 – 60. (az iskola Kövér Lajos u. 1. bejárata)

További japánkertek Magyarországon


Fotók: Majtényi Gergely

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Tavaszi bakancslista gyerekkel e-book

100 élmény, kirándulás és program

Vajon milyen csodahelyeket tartogat számodra a tavasz? Kapd fel a hátizsákod, mutatjuk, merre találod azokat a gyerekbarát kirándulóhelyeket, ahol a család apraja-nagyja jól érzi majd magát.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.