27 hektárnyi területen 13000 növényfajt, valamint 62 madárfajt ismerhetünk meg Váctól 13 km-re, a vácrátóti botanikus kert területén. De nem csak emiatt érdemes ellátogatni a különleges csodahelyre!
Tartalomjegyzék
ToggleA Vácrátóti botanikus kert története
A botanikus kert a vácrátóti kastélyparkból alakult ki a 18. század végén – a 19. század első harmadában, a magyarországi angolkertek mintájára. 1928-ban az elhanyagolt rátóti kastélypark a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonába került, az Akadémia azonban nem vállalkozott fenntartására. Az értékes növénygyűjtemények tönkrementek, a pusztuló fenyvest kivágatták, a kastélyt lebontották.
1952-ben megalakult az MTA Botanikai Kutatóintézete. Helyreállították az eredeti úthálózatot, kivágták a gyomfákat és bozótot, nagyarányú szaporításba kezdtek a több évtizede pusztuló növényzet pótlására.
Renoválták a szentimentális tájképi kertstílus jellegzetes elemeit (vízimalom, műrom). Az ezredfordulóra újra épültek a kerti hidak, a műemlék kovácsoltvas díszkaput 2005-ben újították fel, a látogatók tájékoztatására új térképeket és szemléltető táblákat helyeztek ki. 2007-ben új látogatóközpont, a Berkenyeház nyitotta meg kapuit a kert területén.
A Nemzeti Botanikus Kert térképe
Elérhetőségek, megközelítés
MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet – Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót
- Cím: 2163 Vácrátót, Alkotmány u. 2-4.
- Tel: 06 28 360 122
- Fax: 06 28 360 110
- e-mail: botanikuskert(kukac)okologia.mta.hu ; botanikuskert.hu
Szállást keresel a közelben?
Fotók: Drabik Ákos