Hazánk egyik legszebb főúri rezidenciája, a Brunszvik-kastély Fejér megyében, Martonvásáron található. A neogótikus kastély hosszú keskeny tornyai, csúcsíves ablakai, hatalmas mesebeli angolkertje igazi romantikus hangulatot teremtve várja az idelátogatót.
Tartalomjegyzék
ToggleA Brunszvik-kastély története
Martonvásár a török idők után a Beniczky család birtokában állt, majd Mária Terézia Brunszvik Antalnak adományozta a birtokot és vele a grófi címet. 1783-ban a gróf halála után Martonvásárt és a birtokot idősebb gyermeke, Brunswick Antal örökölte, ahová később fia, Ferenc építette a Brunszvik-kastélyt.
A kastély építése 1783–1785 között zajlott. Az egyszintes barokk kúriát Brunszvik Ferenc az 1820-as években klasszicista stílusban alakította át, majd az 1870-es évi neogótikus átépítéskor érte el mai külsejét.
„Körülöttem minden Angliára emlékeztetett, olyannyira, hogy szinte Angliába képzeltem magamat?”
– írta 1815-ben az angol Richard Bright a martonvásári Brunszvik-kastélyról.
A kastély parkja
Brunszvik Antal és fia Ferenc a kastély köré hatalmas 70 hektáros parkot épített, közepén tóval, egzotikus fafajokat, például: cédrusokat, mocsári ciprusokat, platánokat ültettek. A parkon átfolyó Szent László patakot felduzzasztva kis szigetet hoztak létre. A kert továbbfejlesztését a neves német kertépítész Heinrich Nebbient végezte, aki később a Városligetet is tervezte. A tervező idejéből származnak a mai napig meglévő kőpadok és a kőhíd.
A gyönyörű angolkert magát Beethovent is megihlette, aki szívesen időzött a kastélyban. A világhírű zeneszerzőt a táj szépsége mellett a család hölgy tagjaival kötött barátsága vonzotta ide, akiket zongorázni tanított. Beethovent a legfiatalabb lányhoz, Bruszvik Jozefinhez állítólag gyengéd szálak fűzték, erre utal az Emlékmúzeumban őrzött 14 szerelmeslevél.
A Kastélypark szervezésében különleges programokon vehetünk részt, mint például: tematikus séták, kézműves foglalkozások és zenés programok.
A tó és környéke ma kedvelt kirándulóhely, kisgyermekes családok, szerelmes párok és idősebbek is szívesen veszik birtokba a helyet, minden évszakban.
Beethoven Emlékmúzeum
A kastélyban kialakított Beethoven Emlékmúzeumban láthatóak többek között Beethoven levelezései a Brunszvik család tagjaival, de találunk itt korabeli bútorokkal berendezett szobákat, Beethoven hajszálát és a család egykori, Streicher márkájú restaurált zongoráját, amelyen maga a zeneszerző is játszott.
Hasznos információk
Elérhetőség
- Cím: 2462 Martonvásár, Brunszvik u. 2.
- Telefon: +36 30/629-3083
- E-mail: info@agroverzum.hu
- Weboldal
Nyitvatartás
- Nyári nyitvatartás (április 1.–október 31.)
- hétfő-vasárnap: 9–18 (pénztárzárás: 17.15)
- Téli nyitvatartás (november 1.–március 31.)
- szerda-vasárnap: 10–16 óráig (pénztárzárás: 15.15 óra)
A kastély jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontjának munkaterületeként működik, nem látogatható.
Jegyárak
Felnőtt:
- Agroverzum: 1600 Ft
- Beethoven Emlékmúzeum + Kastélypark: 2000 Ft
- Kastélypark: 900 Ft
- Kombinált (Agroverzum, Beethoven Emlékmúzeum + Kastélypark): 3500 Ft
Gyermek, Diák, Nyugdíjas:
- Agroverzum: 900 Ft
- Beethoven Emlékmúzeum + Kastélypark: 1000 Ft
- Kastélypark: 500 Ft
- Kombinált (Agroverzum, Beethoven Emlékmúzeum + Kastélypark): 1800 Ft
TIPP: A kastélyparkot a martonvásári lakcímkártyával rendelkezők ingyenesen látogathatják.
Jó tudni! A parkban kerékpározni, görkorcsolyázni, és gördeszkázni tilos!
Kutyát be szabad vinni?
Kutyát és egyéb háziállatot bevinni nem szabad.
Szállást keresel a környéken?
Megközelítés
Autóval
Martonvásárt az M7-es autópályán vagy a 7-es úton tudjuk megközelíteni. A Kodály utca felől érkezve „Agroverzum parkoló” táblával jelzett területen ingyenes parkolás biztosított.
Tömegközlekedéssel
Martonvásár Vasútállomástól 15 perc kényelmes séta.
Csodahelyek Magyarországon
(már térképen is)
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Fotók: Nagy Adrienn