Székelyföld különleges látványossága a parajdi sóbánya, amely Európa egyik legnagyobb földalatti sókészletét rejti, emellett a légúti megbetegedésben szenvedők számára is segítséget nyújt. Különleges látnivaló még a bánya szomszédságában található parajdi Sószoros tanösvény is, ahol sókarsztjelenségek, dolinák, víznyelők és sókivirágzások tekinthetők meg.
Tartalomjegyzék
ToggleParajd aranya és a Sószoros tanösvény
A parajdi sóbánya látnivalói
A parajdi sóbányászat a római korig nyúlik vissza, akkoriban még Erdély gazdagságának alapja volt a híres ásványkincs. A település környékén fellelhető, többféle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazó só még az ősi óceánok kiszáradásakor keletkezett. 1405-től kezdődően egészen 1762-ig folyt a sókitermelés az itteni bányában.
Napjainkban a híres sóbánya már egy szabadidőközpont, amely a falu központjában lévő belépőjegy megváltását követően különbusszal látogatható.
A tárnákban lévő klíma nemcsak a só gyógyító erejére vágyók számára kedvez, hanem a kikapcsolódni vágyók is bőven megtalálhatják számításukat itt. A ’90-es évektől folyamatosan kiépülő turisztikai központ a szórakozás gazdag tárházát biztosítja.
A sóbányában kalandparkot és játszóteret is kialakítottak, sőt, ökumenikus istentiszteleteket is tartanak az itt megépített kápolnában.
#parajd képek a Csodahelyek Európában Facebook csoportban >>
Parajdi Sószoros tanösvény
A parajdi „Sószoros” lényegében a Korond-patak szurdokvölgye, ahol az 576 méter magas Sós-hegy található. A korondi bányatelepen borotvaéles kősósziklák, sóformációk, sóbarlangok és sárfolyások alakultak ki az emberi tevékenység és az eső hatására.
A csodálatos, millió színben és formában pompázó sókarsztos térszínt járva átfogó képet kapunk az egyik legrégebben használt ásványi nyersanyagunkról, a kősóról.
Még több csodahely és túra Romániában >>
Az országos védettségű, geológiai természetvédelmi területet a Sószoros tanösvény járja körbe, és mutatja be a látogatóknak.
A tanösvény állomásai elkalauzolnak többek között egy régi bányatelepre, a sós forrásokhoz, a sókarfiolokhoz, a kősóban kialakult víznyelőhöz, a sógerincekhez és a sós-agyagos iszapfürdőkhöz. A felszíni formációkat több nyelven íródott információs táblák mutatják be.
Figyelem, a Sószoros tanösvény megtekintése belépőjegy vásárlásához kötött. A belépőjegy áráról a tanösvény weboldalán tájékozódhatunk.
Szállást keresel a közelben?
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.