Az újházi pálos kolostor romjai bújnak meg Kurityán településen

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, Kazincbarcikától 6 km-re fekszik Kurityán település, amelynek határában egy pálos kolostor romjaira bukkanhatunk. Az újházi pálos kolostor a 15. században épült, romjai ma is megtekinthető Kurityán és Felsőnyárád között, az erdőben.

Pálos kolostor romjai Kurityán településen

„Történelemkedvelőknek íme a múlt egy darabkája! Kurityánban (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye) egy pálos kolostor romjai pihennek békésen az erdő aljában. Idilli környezet lehetett a szerzeteseknek.

Nagyon hangulatos kis rom, ajánlom a meglátogatását azoknak, akik kicsit is vonzódnak a hasonló helyekhez. A megközelítése nem vészes, gyalog egy bő fél órás séta Kurityánból. Közben pedig rengeteg madárral, fácánnal lehet találkozni.” (Csík Noémi)

Az újházi kolostor története

1408-ban, Kurityán északkeleti határában alapították meg Keresztelő Szent János tiszteletére az Újháznak is nevezett pálos kolostort (nyárádi kolostorként is emlegették). Az építkezést Perényi Imre báró, Zsigmond király titkos kancellárja kezdte el, majd fiai folytatták. A török hódoltság idején a kolostort támadás érte, és felégették. Az elhagyatottan, tető nélkül álló épület az évszázadok alatt magától romba dőlt. A terület később az Ormosi Bányaüzemhez tartozott, helyiségeit valószínűleg bányászati célokra is használták. A kurityáni pálos kolostort Czeglédi Ilona régész tárta fel 1969-ben, amikor is állagmegóvás történt a romoknál. A sekrestyéből előkerült az építtető Perényi Imre vörösmárványból készült sírkőlapja. 2011-től újabb állagmegóvási munkák folytak a területen.

A magas falak az egykori templom maradványai, a kolostort ezidáig még nem sikerült feltárni. A templomhajó gazdagon tagolt kőkeretes kapuja a nyugati oldalon található. (forrás: palosepiteszet.hu)

Akit részletesebben érdekel a feltárás, a Herman Ottó Múzeum évkönyvében olvashat róla ITT.

Megközelítés

Kurityán községben, Felsőnyárád felé, a református templomot elhagyva térünk le a főútról jobbra, az Arany János utcába, amely egy idő után földúttá válik. Ez a földút átvezet a Szuha patakon, onnan egyenesen a romokhoz jutunk. A templomrom szabadon látogatható.


Fotók: Csík Noémi – Csodahelyek Magyarországon csoport

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

Szólj hozzá!

error: Védett tartalom!

Pénztárcakímélő csodahelyek e-book

100+ ingyenes élmény, kirándulás és program

Gyűjtöd azokat a programokat, ahol az egész család jól érezheti magát? Máris mutatunk több mint 100 hazai programot, élményt és kirándulóhelyet.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.