A szennai Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Zselic gyönyörű természeti környezetében található, ahol a tájegység népi építészetével ismerkedhet meg az ide látogató. A Szennai Skanzen területén látható Somogyország legszebb temploma is, amely egy népi barokk stílusú református templom, igazi értéke a belsejében rejtőzik.
Tartalomjegyzék
ToggleA Szennai Skanzen és az Örökség tanösvény
Szennai Skanzen: a kezdetek
A Szennai Skanzenbe az első talpas-favázas népi lakóépületek 1975-76-ban érkeztek meg, ezt követően 1978-ban nyitotta meg kapuit a szabadtéri múzeum.
Napjainkban öt – Belső-Somogy falvaiból áttelepített – lakóháznak ad otthont a skanzen, a berendezett házak mellett az ezekhez tartozó gazdasági építmények is megtekinthetőek. Az épületek berendezési tárgyai a hagyományos paraszti kultúra eszközkészletéből állnak, amelyek jól példázzák egykori lakóinak vagyoni állapotát.
A lakóházak, és a hozzájuk tartozó gazdasági épületek sikeres újratelepítéséért a Szennai Skanzen 1982-ben megkapta az Europa-Nostra Díjat.
Napjainkban a szabadtéri múzeum a múlttal való találkozás élményére fekteti a hangsúlyt, de változatos programokkal is várja a kikapcsolódni vágyókat.
Somogyország legszebb temploma
A reformáció térhódítását követően Szenna lakosai is csatlakoztak a protestáns felekezethez, akik eleinte egy torony nélküli, zsúpfedeles imaházban gyűltek össze. A régi temető melletti dombtetőn álló épülettel azonban a tűz végzett, ezért helyére 1785-ben új templomot emeltettek.
Az egyszerű fehérre meszelt templom igazi értéke mennyezetének festett kazettái, amelyek a reneszánsz óta fennmaradt festő mesterség csodás, főként tulipános motívumait őrzik.
A karzat, a Mózesszék, és a mennyezeti festés egyébként a templommal egyidős, a míves munkát Nagyváti János készítette.
Szennai Örökség tanösvény
Aki megismerné Szenna környékének élővilágát, természeti szépségeit és építészeti látnivalóit, annak ideális választás a 2010-ben kialakított Örökség tanösvény, amely a település környékét járja be.
A Lázi Dombi Kulturális Egyesület által létrehozott sétaút elsősorban a falut szegélyező erdőket, gyepes területeket, szőlőket és présházakat járja be. Az 5 kilométeres túraútvonal mentén kihelyezett hét tábláról megismerhetjük a környék természeti értékeit, és hagyományait is.
A település parkolójából induló körút egy tulipánt szimbolizáló piros turistajelzéssel van kijelölve. A tanösvény érinti többek között a falu temetőjét, a Mihály-hegyet, a Nyúl-hegyet, a Derék-hegyet és a Lázi-dombot is.
Szállást keresel a közelben?
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.