A Csepegő-kő egy látványos földtani jelenség, amely a Zselicben, azon belül is Gálosfa és Szágy települések között rejtőzik a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalán. A Csepegő-kő a tiszta vizéről, cseppköveiről és különleges növényeiről nevezetes, a szurdokba vezető temérdek lépcső megmászása nem mindennapi kalandot ígér.
Tartalomjegyzék
ToggleCsepegő-kő, a Zselic csodahelye
A látványos földtani jelenség kialakulása
A Somogy és Baranya megye határán található Sárközi-erdő ad otthont annak a látványos földtani feltárásnak, amely egy cseppkövekhez hasonló módon képződő geológiai jelenséget mutat meg nekünk.
A Zselic fő tömegét is alkotó pannon üledékbe a Kistótvárosi-patak alakította ki azt a szurdokot, ahol a Csepegő-kő forrása is megtalálható. Az itteni kőzetet alkotó anyagon az átszivárgó és ezután szénsavassá váló víz hatására alakultak ki azok a cseppkövek, amelyek még napjainkban is növekednek.
A parányi cseppformák és az oldódott karbonátos ásványok kicsapódása ma is jól megfigyelhető a sziklán.
A forrás közelében kialakult dzsungel a moháknak, gímpáfrányoknak, a magas páratartalomnak és a szennyezetlen víznek köszönhető.
A Csepegő-kő megközelítése
A Zselic dombvidékének felszínén kevés olyan geológiai képződmény van, amely felfedné a terület értékeit a nagyközönségnek. Éppen ezért ez a képződmény helyi védettséget élvez.
Szerencsére a Csepegő-kőhöz vezető lépcsőrendszer nem olyan rég fel lett újítva, új utat is kijelöltek a látványosság népszerűsítése és a könnyebb megközelítés végett.
Ezért napjainkban a zselici csodát már nem csak a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonaláról letérve, a kék kör jelzésen lehet megközelíteni, hanem a Hajmásról induló zöld négyzet is ide vezet.
Aki az utóbbi utat választja, annak mintegy 7 kilométert kell megtenni a kőig. Gálosfáról csak kb. 5 kilométert kell sétálni a kéken és a körön, hogy a szurdokot elérjük. Így viszont nem kell megmászni a lépcsőket.
Még több látnivaló a környéken
Az elmúlt években több új turistaút is kialakításra került a Zselicben, hogy a kistáj értékeit bemutassa, és ezzel a térség idegenforgalmát megnövelje. Ezek közül a legifjabb a Gálosfát, Kaposgyarmatot, Hajmást és Gödrét összekötő útvonal, amely a térképen egy szívet formáz.
A kb. 20 és fél kilométeres túrát végigjárva a Somogy megyei apró települések népi építészetébe nyerhetünk bepillantást, és a Zselic oly változatos felszíni formációjával ismerkedhetünk meg.
Szállást keresel a közelben?
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.