Régóta tervezed, hogy megnézed a kérészek násztáncát a Tisza felett? Ez az egyedülálló látványosság érdeklődők ezreit csalogatja a folyópartra. Ha tudni szeretnéd, mikor van tiszavirágzás, máris mutatjuk, ráadásul hoztunk néhány érdekességet is, amit érdemes tudnod a kérészekről.
Tartalomjegyzék
ToggleMikor van tiszavirágzás?
Évente csak egyszer „virágzik a Tisza”, ekkor járják látványos násztáncukat a kérészek a folyó felett. A tiszavirágzás idejét napra pontosan ugyan nehéz meghatározni, de annyi bizonyos, hogy általában június 10. és 20. között szokott megtörténni, méghozzá a késő délutáni, esti órákban. 17-18 óra körül kezdődik, és 19.30 és 20.30 között ér véget.
A rajzás szakaszokra osztható (előrajzás, főrajzás, utórajzás), és kb. 10 napig tart. A kérészek rajzása a meleg, szélcsendes júniusi estéken a leglátványosabb. Volt olyan év, amikor elmaradt a kérészek tánca, a csapadékosabb években pedig július első napjaira tolódhat.
Tiszavirágzáskor tartják a Tiszavirág Fesztivált Szolnokon.
Mit érdemes tudni a kérészekről?
Kérészünk védett természeti- és tájérték, nem csak hazánkban, de világviszonylatot tekintve is egyedülálló, a tiszavirágzást 2020. május 22-én hungarikummá nyilvánították. A tiszavirágzásról szobor is készült, Szegeden tekinthető meg Farkas Pál Tiszavirágzás szobra, amely üveghullámokon táncolva ábrázolja a kérészeket.
Tiszavirágzáskor először a hímek jelennek meg, később követik őket a nőstények. A hímek másodpercek alatt megtermékenyítik őket, a nőstények a folyó közepén szórják el a petéiket. A nőstény kérészek 7-8000 petét ejtenek a víz felszínére, ezek a fenékre süllyedve kezdik meg lárvaéletüket. Igazi különlegesség, hogy a lárvák egyedfejlődése 3-4 évig is eltarthat.
A kérészek násztáncát nevezte el a népnyelv tiszavirágzásnak, amely napjainkban több ezer érdeklődőt csalogat a Tisza vidékére.
Hol látható a tiszavirágzás?
Érdekesség, hogy a tiszavirágzás a Tisza déli szakaszáról indul és a folyásiránnyal szemben halad felfelé a folyón, emellett a Kőrösökön, a Berettyón és a Rábán is láthatóak kérészek.
A Körös-Maros Nemzeti Park és a Hortobágyi Nemzeti Park ajánlása, illetve a Csodahelyek Magyarországon Facebook csoport tagjainak információi alapján az alábbi települések vízpartján érdemes figyelni a kérészek táncát (nagyon örülünk további javaslatoknak is):
- Szolnok
- Tokaj
- Tivadar
- Tiszainoka
- Csongrád
- Tiszafüred
- Tiszaszőlős
- Tiszakürti Arborétum
- Szeged
Szállást keresel a közelben?
Borítókép: Erik Karits/pixabay.com