Abaligetről legtöbbünknek az ország második leghíresebb cseppkőbarlangja jut eszébe, pedig a Baranya vármegyei településen több országosan egyedülálló látnivaló is akad. A barlangon kívül itt fekszik az Abaligeti-tó, amelynek egyik része csónakázótó, míg a másik egy közkedvelt horgászhely, emellett Abaligeten található a Denevérmúzeum és a bőregerekhez kapcsolódó tanösvény, a Denevér tanösvény is.
Tartalomjegyzék
ToggleDenevér tanösvény, Denevérmúzeum és Abaliget látnivalói
Abaliget és a barlang története
A Mecsek alján húzódó települést valószínűleg az Aba nemzetség alapította a 11. században, de egyes feltételezések szerint már a kelták is birtokolták a területet. A török időkben a falu elnéptelenedett, csak 1748-ban érkeztek vissza a magyarok, majd később németeket telepítettek be ide. Napjainkban Abaliget felettébb kedvelt turisztikai célpont a híres cseppkőbarlang miatt.
Az Abaligeti-barlang története a török hódítások idejére nyúlik vissza, bár ezekről írásos bizonyíték nem maradt fenn. 1758-ban azonban már megjelenik a forrásokban a barlang, mint a helyi plébános borospincéje, amelynek a neve ekkoriban még Paplik. 10 évvel később egy helyi molnár tárta fel a járatok nagy részét, de a még fel nem fedezett részek kutatása a mai napig folyik.
Az 1800-as évek vége felé már megnyitották a barlangot a látogatók előtt, azóta a cseppkőbarlang kiépített főága már gyalogosan, kényelmesen végigjárható. Az Abaligeti-barlang egyébként a Mecsek leghosszabb járatrendszerével rendelkezik, földalatti értékeit a Duna-Dráva Nemzeti Park védi.
Az Abaligeti-tó és a Denevérmúzeum
A barlang bejáratának szomszédságában terül el két festői szépségű tavacska, amelyeket együttesen Abaligeti-tónak szoktak nevezni. Az Abaligeti-barlangból kifolyó vizet 1959-ben duzzasztották fel, így keletkezett a tóegyüttes.
Napjainkban az Abaligeti-tó a horgászok nagy kedvence, mert rengeteg halfaj megtalálható benne. A csónakázótavat gondozott füves és fás környezet öleli körül, a tó a csónakázás mellett lehetőséget nyújt vízibiciklizésre is.
A tó partján áll az ország egyetlen Denevérmúzeuma, amely 2004-ben nyílt meg, és a denevérek világát mutatja be egy tematikus kiállítás keretében.
A múzeumban fotók, makettek, preparált denevérek, számítógépes ismertetők és interaktív térképek láthatóak, de a denevérkutatás történetét és eszközeit is megismerhetjük itt.
Denevér tanösvény
Abaligeten nem csak az Abaligeti-barlang és a Denevérmúzeum foglalkozik a bőregerek életével, hanem a Denevér tanösvény is. Az Abaligeti-tó mellől induló sétaút a cseppkőbarlang környékének élővilágát, karsztjelenségeit és a különböző gazdálkodási módok természetre gyakorolt hatását mutatja be.
A kirándulók három egymásba fűződő, különböző nehézségű körtúra közül választhatnak, amelyekhez vezetőfüzet is kapható az Abaligeti-barlang pénztárában.
Szállást keresel a közelben?
Az útvonal bejárásához a denevér piktogrammal jelzett turistautat kell követni. Aki a legnagyobb kört szeretné teljesíteni, annak 5 kilométert kell gyalogolni, míg a legrövidebb séta a tanösvényen 2 kilométeres.
Tipp! Abaliget közelében fekszik Orfű, ha időnk engedi, érdemes az orfűi sárkánymítosz nyomába eredni.
A fent olvasott információk tájékoztató jellegűek. Mielőtt útnak indulsz, mindenképpen nézz utána, hogy jelenleg elérhető, látogatható-e az adott csodahely.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.