A turisták előszeretettel látogatják Tardona környékének jelzett útjait, hiszen a falu fölé magasodó Örvény-kő, a Dédesi-várhegyek és az Északi-Bükk számos csúcsa is elérhető innen. Ritkán háborgatott völgyekben igen gazdag a környék, a Nagy-szállás-völgy és a Csondró-völgy szépségükben felveszik a versenyt a hegység híresebb társaival.
Tartalomjegyzék
ToggleNagy-szállás-völgy, Csondró-völgy – A Bükk rejtett csodahelyei
Jókai Mór „rejtekhelye”
A Bükk északnyugati lábánál fekvő Tardona többek között arról híres, hogy itt található az ország egyik legjelentősebb Jókai emlékhelye, a Jókai Mór Emlékszoba.
„Lábam alatt, az előtérben,
a bükkfák koronáiból alkotott sötétség,
s ahol ez végződik, egy mosolygó zug,
közepén a kis Tardona
füstölgő kéményű, elszórt házikóival”
Jókai Mór eképpen vélekedett Tardonáról, amikor az 1848-49-es szabadságharc után néhány hónapig itt rejtőzködött. A költő itt tartózkodásának állít emléket a református templommal szemben található Tájházban a Jókai Mór Emlékszoba.
Az 1900-as évek elején épült iskolában napjainkban a költő kéziratai, korabeli kiadású könyvei, és életrajzi kapcsolódású tárgyai láthatóak. A tájházban pedig a falu lakóinak régi berendezései, használati tárgyai, és a paraszti élet emlékei vannak kiállítva.
A Tájháztól már be lehet kapcsolódni a piros sávval jelzett turistaútba, amely az Északi-Bükk felé kacsingat, és a mostani utunkat is ezen indítjuk majd el.
Tardona oszlopcsarnoka
A faluból kivezető úton a környék egyik legkülönlegesebb fotókiállításában lesz részünk, ugyanis egy-egy ház kerítésén feltűnnek régi képek a helyi hagyományokról és emberekről. A települést magunk mögött hagyva egy rövid ideig felkapaszkodunk a Tardonai-dombságra, majd beszippant magába a Bükk varázslatos erdeje.
Maga a Nagy-szállás-völgy lejjebb található a turistaúttól a patakmederben, de az ösvény napjainkban már nem követhető, és sok a bedőlt fa is. A legszebb része ezután jön, mert a völgy különlegessége, hogy a 300 méteres tengerszint feletti magasságnak és sajátos mikroklímának köszönhetően már egy gyönyörű bükkösökkel szegélyezett „csarnokban” haladunk.
A túránk legszebb geológiai képződményével is ezen az ösvényen találkozunk majd, ugyanis az út mellett magasodó Odvas-kő egy négyszintes, nagy kiterjedésű sziklacsoport, amely azt jelzi, hogy az Északi-Bükk lábához értünk.
A képződmény a nevét onnan kapta, hogy a sziklát alkotó dolomitban több kisebb-nagyobb üreg található. A kőtömbre egyébként fel is lehet mászni, mert a tetejéről szép kilátás nyílik a Csondró-völgyre és a Kemesnye-hegy szikláira.
A sétánk a továbbiakban a hegy oldalában vezető kék háromszög jelzésen halad, hiszen itt kell áttérünk a szomszédos Csondró-patak völgyébe.
Az alig ismert Csondró-völgy
Ezt a turistautat egy kőtömb zárja le, a Cakó-kő, amely már a Csondró-völgy elérését jelzi, sőt a szikla alatt lévő kisebb vízesés a szurdok egyik leghangulatosabb része.
A Csondró-völgy a Bükk egyik kevésbé ismert, de annál látványosabb szurdokvölgye, amely a Mályinka és Szentlélek közötti „Kohászúton” húzódik. Itt a kőzetbe mélyen bevágódó Csondró-patak varázslatos lépcsőkön kanyarogva folyik lefelé, és közben parányi vízeséseket hoz létre.
Szerencsére a turistaút igen közel halad a patakhoz, és ezáltal igazán vadregényes vízmosásban gázolhat a látogató. A fakidőlések miatt a völgy egy kicsit nehezen járható, de ha leküzdjük az akadályokat, hátborzongató és varázslatos túrában lehet részünk.
A kék kereszt jelzésről már nem kell letérnünk a túra további részében, ugyanis a turistaút egyenest Mályinkára vezet.
A bükki túra útvonala: Tardona – Odvas-kő – Cakó-kő – Csondró-völgy – Mályinka, Táv: 10 km, Szintemelkedés: 350 m
Szállástippek
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.