A Gorsium Régészeti Park az ókori Gorsium területén található, Székesfehérvár határában. A római kori szabadtéri múzeum visszarepít a múltba, hogy megismerd az egykor itt álló katonai tábor helyére épített 2. századi város kétezer éves kultúráját. Ha szereted a történelmet, és felfedeznéd a Freskós-házat, a lakomatermet, vagy éppen a testőrségi laktanyát, feltétlenül látogass el a Parkba.
Tartalomjegyzék
ToggleLátnivalók a Gorsium Régészeti Park területén
A Sárvíz menti síkság átkelőhelyén Kr. u. 46-49. között egy katonai tábor állt, az erődítés helyére épült az a város, amelynek romjai ma is látogathatók Székesfehérvár közelében. Az ásatásokat 1958-ban kezdték meg, a feltárt romokat és a legjelentősebb leleteket egy állandó kiállítás keretében nézhetjük meg a Régészeti Park területén.
A Duna-vidék egyik legnagyobb Régészeti Parkjában töltött idő alatt megelevenedik a múlt.
A terület bejárása körülbelül 2 órát vesz igénybe, de a történelemkedvelők, a fotósok, és a gyógynövények iránt érdeklődők számára ez az idő biztosan hosszabb lesz.
Szabadtéri múzeum és állandó kiállítás a régészeti parkban
A főépület közelében, a szabadtéri múzeum kiindulópontján egy hatalmas térkép és egy tájékoztató tábla vár. A tábla az egykor itt álló város történetét mutatja be, míg a térkép a Régészeti Parkban található épületek és falak helyét ábrázolja. Az út mellett, amely a nyugati városkapuhoz, és a város nyugati végéhez vezet, kőemlékek, és sírkövek kerültek elhelyezésre.
Utunkat a település főutcáján folytathatjuk, itt balra tekintve a Palatiumot, vagyis a IV. századi helytartói palotát láthatjuk, míg jobbra nézve a helytartói testőrség laktanyája, illetve az egyik ókeresztény bazilika homlokzata található. Az útkereszteződéshez érve egy vendégház, és egy másik bazilika maradványai fogadnak. A főtéren további értékes leletek várnak.
A forum északi oldalánál egy díszkutakkal ékesített fal emelkedik, a keleti oldalt egy nagy templom zárta le.
Amennyiben továbbhaladunk, megtekinthetjük a lakomatermet, és a kiállított edényeket, melyeket főzésre, tárolásra, és tálalásra használtak. Ezek a tárgyak eredeti helyükön kerültek elő. Igazi kuriózum, hogy a pincét sikerült ókori mintára rekonstruálni. A dél felé kanyarodó út mentén újabb kőemlékek és lakóházak állnak.
A rekonstruált erődfal egy szakasza napjainkban kilátókét funkciónál, tetejéről látható az épített színház, amelyet gyalogosan is felkereshetünk.
A Herbárium a kilátóhoz és a főtérhez hasonlóan sok látogató kedvence, itt valódi növények várnak, melyeket levelük alapján könnyen felismerhetünk, ha közelebbi barátságban állunk velük. A főépületben kiállított régészeti leleteket mindenképpen érdemes megnézni a szabadtéri múzeum bejárása után. A belső tér nem túl nagy, így a kisebb gyerekeknek is lesz hozzá türelmük.
Gorsium Régészeti Park – Hasznos információk
Fontos tudni, hogy:
- A régészeti parkot gyerekekkel is felkereshetjük, de babakocsi helyett érdemes inkább a hordozókendőt választani.
- Tárlatvezetést előzetes igénybejelentés alapján tartanak, a részvételi szándékot 7 munkanappal előbb szükséges jelezni.
- Diákok számára interaktív tárlatvezetéseket is tartanak.
- A főépületben mosdó is található.
- A pénztár a nyitvatartási idő vége előtt 30 perccel zár.
Elérhetőség
Cím: Székesfehérvár – Tác
Információ: Szent István Király Múzeum, 8000 Székesfehérvár, Fő u. 6.
Weboldal: gorsium.org
Tel.: +36-70-338 6167
E-mail: titkarsag@szikm.hu
Nyitva tartás
November 1. – március 31.: hétfőtől vasárnapig 08:00- 16:00 óra
Április 1. – október 31.: hétfőtől vasárnapig 10.00-18.00 óra
Belépődíjak
Felnőtt teljes árú jegy: 1200 Ft/fő
Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 600 Ft/fő
Családi jegy (5 fő, max. 2 felnőtt): 2500 Ft
Megközelítés
A régészeti park Székesfehérvár belvárosától 20 perces, Budapesttől 50 perces autóútra fekszik. Az M7-es autópályájáról a szabadbattyáni lejárónál kell lekanyarodni.
Szállást keresel Székesfehérváron?
A Gorsium Régészeti Park felkeresése felejthetetlen program. Gondoljunk csak bele, milyen izgalmas ellátogatni hazánk középkori váraihoz, a szabadtéri múzeum kétezer évet őriz, napjainkban is álló kőfalakba zárva.
Képek: Kristóf Eszter