Szinte hazajárunk Gesztre, a gyönyörűen felújított Tisza-kastélyba, ahol a tavaly nyári nyitás óta immár harmadik alkalommal fordultunk meg. A látogatás apropóját ezúttal egy borvacsora adta, emellett kipróbáltuk, milyen lehet egy kastély területén –az Arany János Vendégházban– megszállni, és természetesen a kastélymúzeum bejárására is jutott idő. Nézzetek körül Ti is ezen a csodahelyen, a geszti Tisza-kastélyban!
Tartalomjegyzék
ToggleMiniszterelnökök otthona – a geszti Tisza-kastély története
Tisza I. László nevéhez fűződik egy geszti barokk kúria építése 1771-ben, amelyet a későbbiekben L-alakúra bővítettek. 1856-ban örökölte meg Tisza Kálmán, a majdani miniszterelnök, majd 1902 után fia, Tisza István -aki szintén miniszterelnök lett- végeztetett több korszerűsítést is az épületen. A 2. világháború után a kastélyban hónapokon át laktak a szovjet hadsereg katonái. Később működött itt diáküdülő, művelődési ház, 1957-től pedig iskola is. A kastély teljes körű felújítása 2021-ben kezdődött meg és 2024 júniusában nyitotta meg kapuit a látogatók előtt (térképen).


Mi mindent láthatunk a Tisza-kastély területén?
A főbejárat mellett álló Tiszttartó Ház a birtok egyik legrégebbi épülete, ahol ma a jegypénztár, ajándékbolt működik. Az elegáns kastély falai között kapott helyet az állandó kiállítás, ahol eredeti bútorok és használati tárgyak által ismerhetjük meg a kastély történetét, valamint a Tisza család tagjainak életét. A termek közül kiemelkedik az elegáns szalon, Tisza István dolgozószobája, valamint a Degenfeld Ilona emlékére berendezett szoba, de a padlástér és a pinceszint is tartogat meglepetéseket. Az épületben több értékes műtárgy is található, többek között Barabás Miklós két portréja Tisza Lajosról és Tisza Lajosnéról. A festmények kalandos módon, Amerikából érkeztek Gesztre és foglalták el eredeti helyüket a szalonban.






Milyen lehet egy miniszterelnök székében ülni? A Tisza István dolgozószobájával megegyező berendezésű, hófehér “replika” szobában ezt is ki lehet próbálni.
Arany János, Tisza Domokos tanítójaként, 1851-ben és 1852-ben is járt a geszti birtokon, nádfedeles kis házának másolata ma emlékházként működik a 19 hektáros birtok területén. A költő híresen rossz alvó volt és verseit gyakran éjszaka írta fel ceruzával a szobája falára. Ennek állít emléket a geszti installáció, falra nyomtatott költeményeit akár nagyító segítségével is elolvashatjuk.


A Tisza-kastélyban nemcsak Arany János, hanem Mikszáth Kálmán és Jókai Mór is többször megfordult. Utóbbi állítólag a Tisza-fivérekről mintázta a Kőszívű ember fiai regényének főhőseit, Baradlay Ödönt, Richárdot és Jenőt.
A kastély keleti oldalán lévő hangulatos kávézó és a terasz önmagában is felér egy látnivalóval! A Tisza Kálmánné Degenfeld Ilonának 1860-ban épített teraszon egykor esküvőt és kormányülést is tartottak, mi pedig egy kávé és sütemény mellett élvezhetjük a páratlan kilátást a kastélyparkra.


TIPP: Ne maradjanak otthon a legkisebbek sem! Az egykori gyerekszobában korabeli játékokat próbálhatnak ki, interaktív módon gyakorolhatják a vívást, emellett a kastélyparkban két szuper játszótér is rendelkezésre áll.
Arany János Vendégház és Étterem
Ha a látogatók megéheznek a múzeum bejárása során, nem kell kilométereket utazni egy finom ebédért. A kastély épületét ugyanis egy üvegfolyosó köti össze az Étteremmel, ahol à la carte étlapról lehet választani a finom fogások közül. Aki pedig úgy dönt, szívesen megszállna a történelmi környezetben, az Arany János Vendégház szobáiban erre is van lehetőség. A kastély mellett lévő 29 szobás épület a kastélykert és a kastélypark határán helyezkedik el. A folyosónak köszönhetően közvetlenül sétálhatunk át mind az Étterembe, mind a kastély főépületébe.
A kétszintes vendégházban a földszinten 20 kétfős szoba, míg az emeleten 8 háromfős szoba és 1 öt fő befogadására alkalmas apartman várja a vendégeket. A szobák berendezése letisztult, modern hangulatú, az ágyak kényelmesek, a kilátás pedig egészen lenyűgöző: az ablakok egy része a kastélykertre, illetve a parkra, valamint a Tisza-kastélyra néz. Kipróbáltuk, bakancslistás élmény!






Borvacsora, Teadélután és Kertmozi történelmi környezetben
A geszti Tisza-kastélyban sétálva az is előfordulhat, hogy egy igazi Tisza grófnővel találkozunk. Gróf Tisza Ilona, Tisza István egykori miniszterelnök dédunokája teadélutánok keretében mesél a család háború utáni történetéről és az utolsó geszti birtokosokról. Ha pedig gasztronómiai utazásra vágytok, az Étteremben rendezett Borvacsorák és a nyári Fröccsterasz remek választás lehet, de Kvízesten és Kertmozivetítésen is bárki részt vehet.




A geszti Tisza-kastély több, mint egy hagyományos kastélymúzeum, hiszen az Étterem és a Vendégház, valamint a színes programok gondoskodnak arról, hogy akár több napot is eltölthessünk ezen a vidéken.
Még több hasznos információ »»
Szponzorált tartalom.