A Madarasi Hargita a Hargita-hegység és Székelyföld legmagasabb hegycsúcsa, ahonnan a környék egyik legszebb panorámája nyílik. Nemcsak a csodás kilátás miatt érdemes feljönni ide, hanem a tetőn szétszórtan felállított temérdek kereszt és kopjafa miatt is.
Tartalomjegyzék
ToggleMadarasi Hargita, Székelyföld legmagasabb hegycsúcsa
A Központi-Hargitában találhatóak a hegység legmagasabb csúcsai, ezek közül mind magasságával, mind látnivalóival kiemelkedik az 1801 méteres Madarasi Hargita. A magaslat az itteni természeti értékek miatt az évek múlásával a Hargita-hegység leglátogatottabb hegycsúcsává vált.
Az egykori rétegvulkáni kráter peremének északi maradványának tetejéről tiszta időben a Hargita-fennsíkra, a Libán-tetőre, a Görgényi havasokra, a Gyergyói havasokra és a Hagymás-hegységre lehet rálátni.
A hegy északnyugati oldalában, 1650 méteren található a Madarasi-Hargita menedékház, amelyet a magyar kormány támogatásával 1941-ben építettek meg.
A székelyek Szent Hegye
A csodás panorámával rendelkező „nagy” csúcsra felérve egy nem mindennapi kereszterdő fogad, a fából faragott feszületek, szobrok és sámánoszlopok mellett kisebb és nagyobb kőrakások is láthatóak itt.
A temérdek magyarságot jelképező emlékmű miatt nevezik a székelyek Szent Hegynek a Madarasi Hargitát.
Az itteni szobrok közül kiemelkedik egy bástya tetején álló Turul madár, amelyet 2014 Pünkösdjén Szarvas városa adományozott a határon túli magyaroknak.
A madáralak egyébként a szarvasi I. világháborús emlékművet díszítő sas szobor hű mása, amelyet az erdélyi származású Székely Károly készített még 1927-ben. A hargitai emlékmű az anyaországi és az erdélyi magyarok közötti szoros kapcsolatot szimbolizálja.
Madarasi Hargita megközelítése
A Madarasi Hargita menedékház mellett parkoló és több pihenőhely is található, ezek megközelítésére az Ivómezejéről induló jó minőségű erdei út a legalkalmasabb. Innen a hegytetőre átlagos, nem megterhelő tempóban kb. 40 perces sétával lehet feljutni.
A menedékház mellől egy szép fenyvesekkel szegélyezett ösvény vezet a hargitai nyeregbe, ahol már belekóstolhatunk az itteni mesés panorámába. A tisztás szélén kettéágazik az út, ha bal kéz felé indulunk, akkor a Hargita csúcsára jutunk.
Csak egy fenyőkkel és boróka cserjével tarkított lankás, sziklás emelkedőt kell leküzdenünk, hogy a székelyek Szent Hegyére juthassunk.
Elmerülnél Európa csodahelyeiben?
Ha nemcsak a legszebb hazai csodahelyekre vagy kíváncsi, hanem örömmel szemezgetnél az európai csodahelyek színes kínálatából is, nézelődj az alábbi Csodahelyek.hu felületeken:
- Weboldal: Csodahelyek Európában
- Csodahelyek Európában facebook csoport
- Csodahelyek Olaszországban facebook csoport
- Csodahelyek Szlovéniában facebook csoport
- Csodahelyek Ausztriában facebook csoport
Fotók: Tasi Zsolt
A szerző további írásai a www.azalfoldtegedisvar.hu oldalon olvashatók.