Egy-egy hangulatos tavaszi kirándulás alkalmával biztosan te is tapasztaltad már, hogy hiába sétálsz lenyűgöző természeti kincsek között, sajnos alig-alig olyan kirándulóhely, ahol ne találkoznál szeméttel. Szívesen segítenél a természetnek a tavaszi megújulásban? Legyél részese a „Tavaszi nagytakarítás – Takarítsuk ki a természetet együtt!” akciónak, amit március 21-én az Erdők Nemzetközi Napján indítanak, és egészen április 22-ig, a Föld napjáig fog tartani.
Tartalomjegyzék
Toggle„Tavaszi nagytakarítás – Takarítsuk ki a természetet együtt!”
Az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) kezdeményezése azért nagy öröm a kirándulók, erdőjárók és túrakerékpározók számára, mert a tavaszi nagytakarítás után végre valóban tiszta környezetben élvezhetik a friss erdei levegőt, a nyugalmat és a csendet. Nem kell PET palackokon és csokoládépapírokon átküzdeni magunkat a legizgalmasabb kilátókhoz, a tanösvényeken pedig a zacskók zizegése nélkül is élvezhetjük a madarak tavaszi énekét.
A kezdeményezéshez 17 állami erdészet, 6 nemzeti parki igazgatóság, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), számos önkormányzat és civil szervezet csatlakozott idén.
A kampány kettős céllal indul. A szervezők egyrészt szeretnék szemétszedő túrákon megtisztítani a kedvelt kirándulóhelyeket, másrészt pedig az erdőjáráshoz kapcsolódó etikettet kívánják megismertetni a nagyközönséggel.
A kampányt két videó színesíti, Badár Sándor és Badár Tamás főszereplésének köszönhetően mókás jelenetek közben olyan információkhoz juthatunk, amelyek minden korosztály számára értéket képviselnek.
Kis zacskó egy embernek, nagy segítség a természetnek
A járvány miatt az utóbbi két évben sokan töltötték a szabadidejüket a hazai erdőkben. Sajnos azonban -ahogyan a túrázás egyre népszerűbb közös szabadidős program lett- egyre több hulladék jelent meg az erdőkben. Azokban az erdőkben, amelyek a bolygónkat éltetik.
Éppen ezért a szemétszedés mellett a szemléletformálás is rendkívül fontos, így a kampány elsődleges üzenete, hogy semmilyen hulladéknak nincsen helye az erdőkben.
A kampányban résztvevő szervezetek elköteleződését a kezdeményezés iránt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a kampányt indító sajtótájékoztató is szemétszedéssel indult, ekkor a dél-budai Kamaraerdő egy részét takarították ki.
Mit tehetsz a szemétmentes környezetért? Többet, mint gondolnád, hiszen már egyetlen zacskó szemét is tehermentesíti a természetet. A kampány részeként szemétszedő túrákat is indítanak, ahol a cél az, hogy a zacskó, amellyel útnak indulsz, a túra végére megteljen szeméttel.
A következő egy hónapban önkéntesként csatlakozhatsz a gyalogos és kerékpáros túrákhoz, melyek időpontját a Tavaszi nagytakarítás weboldalán folyamatosan teszik majd közzé.
Tavaszi nagytakarítás – Mit érdemes tudni a kampányról?
A kampány több irányból közelíti meg a fennálló problémát a rövid- és hosszútávú eredmény elérése érdekében. A természet kitakarítása mellett fontos a szemléletformálás, az edukáció és a prevenció is.
- Természet kitakarítása: Erdők, mezők, kerékpárutak, kirándulóhelyek megtisztítása a csatlakozó szervezetekkel és önkéntesekkel közösen.
- Szemléletformálás: A kampány elsősorban az önkéntességre épít. A szétdobált szemét összegyűjtésére a kirándulókat is hívják, számukra a szemét összegyűjtéséhez eszközöket biztosítanak. A szervezett szemétszedő túrákon túl az egyéni szemétszedés is fontos. A felhívás arra buzdít bennünket, hogy legalább egy zacskó szemetet hozzunk ki az erdőből.
- Edukáció és prevenció: A legjobb szemétgyűjtés az, ha a szemét nem kerül ki a természetbe. Ennek érdekében a szervezők az edukációs kampány keretében alapvető ismereteket adnak át a hulladék kezeléséről és ezzel együtt a kirándulási etikettről.
Miért fontos az edukáció? A hulladék számos esetben hanyagságból, információhiányból kerül a természetbe. Előfordul, hogy a megtelt erdei kukák mellé tett szemetet elfújja a szél, vagy széthordják az állatok, így pedig sajnos egyre nagyobb terület lesz szemetes. Ez elkerülhető lenne a helyes és közérthető edukáció segítségével.
Mely területek megtisztítása a legfontosabb?
A kampány olyan területek megtisztítását tűzte ki célul, amelyeket leginkább szabadidős céllal vesznek igénybe gyalogtúrázók, kerékpártúrázók. Így erdei ösvények, kirándulóhelyek, kerékpárutak környékének megtisztítására buzdítják a résztvevőket.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne remek ötlet minden túrához magaddal vinni egy szemetes zacskót, hiszen a hosszútávú cél természetesen az, hogy egyáltalán ne kerüljön hulladék az erdőkbe.
Kampány időtartama
- Indulás: 2022. március 21. – Erdők nemzetközi napja
- Befejezés: 2022. április 22. – Föld napja
Lebonyolítás és eszközök
A kampány elsősorban kommunikációs eszközökkel hívja fel a figyelmet a természet megtisztításának fontosságára. Ebből a célból számos edukációs tartalom, egy honlap (tavaszinagytakaritas.hu) és több videó készült.
A kampányhoz csatlakozó partner szervezetek a saját működési területükön szerveznek szemétszedő túrákat. A túrákhoz az önkéntesek számára az AÖFK biztosítja a szemeteszsákokat, kesztyűket, kötözőket. Sőt, az AÖFK önállóan is szervez túrát kerékpárút mellett és erdőben is, ezekben az esetekben az összegyűjtött hulladék elszállítását és deponálását is az AÖFK biztosítja.
A szemétmentes környezet közös célunk
Március 21. az Erdők Nemzetközi Napja. Egyetlen nap nyilvánvalóan nem elegendő ahhoz, hogy megszűnjön az erdőkben a szemetelés, ám remek alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet a problémára.
A Tavaszi nagytakarítás olyan mozgalom, amelynek célja, hogy a természetet pár év múlva ne kelljen megtisztítani, mert nem kerül több hulladék az erdőkbe. Az akció április 22-én, a Föld napján zárul, de ezután is fontos szem előtt tartani azt, hogy az erdőben mi csupán vendégek vagyunk.
A szemétmentes környezet közös célunk, közös feladatunk, és az összefogásnak köszönhetően majd közös büszkeségünk lesz.
Szponzorált tartalom.