„Nekem ez az életem” – Interjú Hering Tamás kutyafogathajtó bajnokkal

Interjú Hering Tamás kutyafogathajtó bajnokkal

A Mátra csodálatos minden évszakban, Hering Tamás kutyafogathajtó pedig olyan egyedülálló programot kínál, amit bármilyen időjárási körülmények között élvezhetünk. A kutyafogat túra télen-nyáron elérhető, a gyönyörű huskyk lenyűgöző együttműködése elfeledteti veled, ha fázik a kezed, Tamás kutyák iránti mérhetetlen szeretete és törődése pedig megmelengeti a szíved.

Kutyafogat túra a Mátrában

Szépikéim, tündi-bündi, ügyesek vagytok, okos vagy, így a jó – hangzik Tamás, a kutyafogathajtó szájából a dicséret folyamatosan a kutyák felé, miközben mesél a látogatóknak. A születésnaposoknak, a kisgyerekes családoknak, a pároknak és a 80 év feletti vendégeknek is.

A lelkesedés töretlen, nem csoda, hogy még Oroszországból, sőt Ausztráliából is érkeztek, hogy láthassák, átéljék ezt a nagyszerű hangulatot és élményt, amikor jobban megismerhetjük a bajnok kutyákat és gazdájukat, háttérinformációkat kaphatunk a versenyekről és a mindennapokról egyaránt.

Hering Tamással, Magyarország legeredményesebb kutyafogathajtójával, Európa-bajnok sportolójával beszélgettünk, pillantsatok be a kulisszák mögé!

„Nekem ez az életem. Én mindig ezt szerettem volna csinálni.”

Hogyan kezdődött a kutyafogat túra a Mátrában?

Gyöngyösön születtem és a Mátrában töltöttem gyermekkorom nagy részét. 24 évvel ezelőtt kezdtem versenyezni és akkor még Gyöngyösen laktunk. Amikor az építőiparban dolgoztam és hívtak Mátrafüredre dolgozni, akkor megláttam egy kis házat, és arra gondoltam, ez milyen jó lenne nekem, illetve nekünk. Megvettük, és ideköltöztünk. A ház elől tudtam menni edzeni, ez így már sokkal kényelmesebb volt.

A túra a versenyzésből jött, ez egy edzés a kutyáknak.

Egyre több kutyánk lett, és már könnyű volt nekik a kocsi, amit húztak. Először egy Trabantból alakítottunk ki edzőkocsit, és a barátaimat vittem vele. A turisták elkezdték kérdezgetni, hogyan lehetne ezt kipróbálni. A Trabant után lett egy másik kocsi, amivel már tudtam vinni vendégeket is. Ha nem volt ember, akkor sóderes zsákokat vittem, hogy legyen súly. 2015-ben találtuk ki, hogy ezt lehetne rendszeresen is csinálni. Állatbarát módon, nyáron is. Nekem ez az életem. Én mindig ezt szerettem volna csinálni.

Talán inkább a nyári meleg lehet a nehezebb a kutyák számára, nem a terep és a táv, jól gondolom?

A kutyáknak szüksége van a mozgásra a nyári hónapokban is, úszni vittem őket, de az nem volt nekik elég. Kitapasztaltam, hogy hogyan lehetne őket mozgatni, hogyan lehetne velük úgy menni, hogy ne legyenek túlterhelve. Szerencsések vagyunk a csodás erdei környezetért: Mátrafüred központjától egy ugrásnyira csörgedezik a Bene-patak, amely mellett halad a túránk és itt van például a Csepegő-forrás, ahol mindig megállunk.

Figyelek a folyadékpótlásra, a program előtt, után és közben is van itatás. És nyáron csak reggel megyünk. Bár hőségszünet idején is van edzés, csak akkor mi 6 órakor indulunk a kutyákkal. Egy esetben, ebben a kora reggeli időpontban is eljöttek a közeli szállodában lakó vendégek a túrára.

„38 kutyám van, egyszerre 10 kutya húz egy fogatot.”

Jelenleg hány kutyád van, milyen idősek a szánhúzó csapat tagjai? Hogyan tanítod a kutyákat?

38 kutyám van, egyszerre 10 kutya húz egy fogatot. Néha két kocsival megyünk, illetve 24-26 kutyát is kihozunk, ha több kört megyünk, mert akkor cserélgetem a kutyákat, hogy a fiatalabb és az idősebb kutyák már ne menjenek sokat.

4 hónapos korban kezdjük el futtatni őket. Először csak szabadon szaladnak az edzőkocsi mellett. Ha elfáradnak, akkor felvesszük őket, simogatom őket én is, a vendégek is. Jó, hogy hozzászoknak hamar ehhez a sziklás talajhoz, ami a Mátrában jellemző, így nem lesz érzékeny a talpuk. Ápolom is a talpukat, vagy néha, hogy ne ázzon fel a hótól, kutyazoknit húzok rájuk.

8-10 hónapos kor környékén próbáljuk meg először őket bekötni, először csak 50 métert jönnek, aztán 100-200 métert, így fokozatosan húznak. 1 éves koruk után vannak bekötve és mennek a pálya elejétől a csapattal, de a fiatal kutyák még nem húznak végig, elfáradnak. Egyszer csak elérik azt a kort, amikor már végigmennek, és egyre erősebbek és egyre többet húznak.

Olyankor tudom variálni, melyik kutyát melyik oldalra, ki mellé kötöm be. Amikor még el vannak engedve a fiatal kutyák, már akkor is figyelem őket, melyik oldalról előzik meg a fogatot, akkor arra az oldalra fogjuk őt bekötni.

Mikor dől el az, hogy melyik kutyából lesz vezérkutya?

A született vezért már 4-5 hónaposan észre lehet venni. Anakin nevű kutyánk ilyen született vezér, ami nagyon ritka. Ő rendkívül nyugodt, a felnőtt kan kutyák is tisztelték rögtön. Nem lehet őt eltéríteni a céltól, attól, hogy a pályáján maradjon, ilyen egy jó vezérkutya.

A túrák az év bármely szakában élvezhetők, hogyan tudjátok ezt kivitelezni? Hogyan zajlik egy-egy túra?

Vettünk elektromos autókat. Úgy tudjuk mozgatni a kutyákat, hogy elektromos rásegítés van néhány helyen, a pálya két meredekebb emelkedőjénél és például rögtön induláskor a betonúton, hogy ne sérüljön meg a lábuk. A túra nagy részében, nagyjából 80 %-ban csak a kutyák húznak és én csak a féket nyomom. Az útvonalak kialakításában Dudás Béla, az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészet erdészetvezetője volt a segítségemre, neki sokat köszönhetek.

Az a cél, hogy fáradjanak le, dolgozzanak a kutyák, mert ha nem fárasztom le eléggé őket, otthon szétszednek mindent. A mi kutyáinkat csak a jószándék tartja otthon. Ha ők nagyon akarnak, akkor mennek.

A szezon ősztől-tavaszig van, akkor naponta két kört is megyünk, főleg hétvégén. Délelőtt zajlik a túra illetve edzés, hogy sötétedéskor a vadakat már ne zavarjuk. Legtöbbször az elektromos autókkal megyünk, még pici hóban is. Legalább 20 cm hó kellene a havas túrához, és ez sajnos már a Mátrában is ritka. Hó nélkül nem tudnánk fékezni a szánt, kell a hó, mert minél több a hó, annál több a fékerő.

45-50 perces egy túra és vannak szünetek, így nagyjából 1 óra 20 percet töltenek velünk a vendégek. Van idő fényképezkedésre, a kutyák simogatására és természetesen folyamatosan mesélek, illetve válaszolok a kérdésekre. Maximum 5 fő tud velünk utazni. A kutyafogat túra azzal ér véget, hogy a látogatók megnéznek egy rövidfilmet, ami a Felső-Mátrában tartott kutyafogathajtó-versenyekről egy összeállítás.

Verseny, játék, edzés? Hogy élik meg a túrákat a kutyusok?

Ez játék. A versenyt nagyon komolyan veszik, de a túra egy edzés, egy sportolás. Mindig kapnak a túra után húst.  Arra törekszünk, hogy megerősítsük bennük az ősi ösztönöket.

Az eszkimó kutyából tenyésztették ki a huskyt. A farkasösztönöket hordozzák ma is, például vonyítanak és falkában dolgoznak. Ezt a túrát is úgy fogják fel, mint amikor a falka vadászik.

Tavalyelőtt volt egyébként verseny utoljára. Magyarországon most már csak hómentes időszakban van sajnos verseny. Korábban kiállítási huskykkal versenyeztem én is, de ők nem tudnak annyival menni, és nem is akarnak. Az alaszkai huskyknál nem a sebesség számít, hanem a kitartás. Mi a sprintversenyeken száguldozással nyerjük meg a versenyeket.

Most már csak edzőkocsis versenyeket rendeznek Magyarországon. Én korábban Galyatetőn rendeztem versenyt, utoljára 2012-ben, akkor 3000 néző volt 3 nap alatt, és akkor az még havas verseny volt, amit nagyon nehéz megrendezni.

„A túra végére már kialakul a bizalom felém és a kutyák felé.”

A legfiatalabb illetve a legidősebb vendégek mit szóltak a sebességhez?

87 éves bácsi volt a legidősebb vendégünk, akit a lánya hozott el. Előtte pedig egy 83 éves néni volt, akiről nem is hittük el a korát.  Szerették, élvezték a túrát. A 1,5 éves baba is, aki a legfiatalabb látogató volt, őt hordozóban hozták. Túratempóban haladunk egyébként. A vége felé mutatom meg, milyen gyorsan tudnak menni a kutyák mondjuk egy versenyen.

A túra végére már kialakul a bizalom felém és a kutyák felé.

A találkozáskor még előfordul, hogy aggódnak. A túra azért más, mint a verseny.

Külföldről is érkeznek a kalandvágyó látogatók? Voltak -e különleges kérések a túra során hozzátok, esetleg lánykérés vagy más érdekesség történt-e már a kutyafogattúra közben?

Oroszországból, Moszkvából is érkeztek már hozzánk, Németországba utaztak autóval és úgy ejtettek útba minket. Illetve nemrég Ausztráliából is meglátogattak minket egy túra erejéig. Lánykérés már 4 alkalommal is történt, jól sikerültek. Bár egy alkalommal nem vagyunk biztosak benne, hogy igent mondott-e a lány…

Egyszer pedig egy vaddisznó támadta meg a kutyákat, úgy álltam közéjük.

Hangtalanok a túrák, ezért nagy eséllyel látnak a vendégek is erdei állatokat. Hogyan reagálnak ilyenkor a kutyák?

Megérzik az állatok szagát, és gyorsítanak, mennének, de visszafogom őket. Mindig hátrafelé hajlik a kutyák füle, rám figyelnek, ha pedig vadat látnak, előre áll a fülük. Én is arra nézek, amerre a kutyák és így meg tudom mutatni a vendégeknek az őzeket, muflonokat. A kutyák, akikkel túrázni jönnek vagy a vadak megzavarják őket kicsit, de azért a pályán maradnak. Nagyon fegyelmezett kutyáink vannak.

Van nehezített terep a kutyáknak, sárban, esőben is indul a túra? Mi védi a hideg ellen a vendégeket?

Kifejezetten kalandos a túra, ha saras az erdő, akkor vannak farolgatások, szeretik a vendégek. Oldalt nyitott a kocsi, és az erdőben mindig hűvösebb az időjárás, ezért javasoljuk a réteges öltözetet, illetve adunk plédet is. A túra izgalma elfeledteti általában azt, hogy hideg van.

Minden kutyád szívesen barátkozik a látogatókkal? Van, aki kifejezetten igényli, várja a simogatást, törődést? Ki a kedvence a gyerekeknek? Neked van kedvenced?

Mindannyian barátságosak, szeretik az embereket és a simogatást. Egyébként együttműködőek, aki nem az, azt nem fogadja be a többi kutya. Mindegyiküknek más a jelleme. Mindannyian együtt a kedvenceim.

Ők a legdrágábbak nekem. Nagyon vigyázok rájuk. Ők nem tudnak magukra vigyázni.

Érdekességek a kutyákról

  • Anakin,a született vezérkutya, szibériai husky és a csapat legokosabb, legnyugodtabb kutyája. Mellette Ryan, a fehér színű alaszkai husky, aki Norvégiából érkezett, és akinek két felesége és két kölyke is van a csapatban.
  • Zorró: a leggyönyörűbb kék szemű, fekete bundájú Greyster, mindig őt kötik be utoljára a fogatba, ő az, aki a legtöbbet dolgozik a csapatban. Mellette pedig Lucy: a falkában egyedüli fekete husky, akinek Anakin lesz a párja, –  tavasszal “babázásra” készülnek Tamásék.
  • Csillag: a legkedvesebb kutya és egyben a legjátékosabb husky, aki ha közeledsz, nem ereszt, az összes simogatást magának szeretné.
  • Hektor: a nagyon barátságos, gyönyörű szibériai husky, akit gazdája úgy becéz: Kedveske. Nyüszíteni szokott, hogy simogasd még.

A csapat tagjai többek között még Elza, Anna, Olaf és Sven – a nevek ismerősek lehetnek a Jégvarázsból, a kutyákat ugyanis többnyire Tamás kislánya nevezi el.

Interjú Hering Tamás kutyafogathajtó bajnokkal

Hering Tamás kutyafogathajtó bajnok azt is elárulta, hogy ha ő feszült, azt a kutyák nagyon érzik, és átveszik. Azt gondolom, ez oda-vissza működik, mert a kutyusok hatalmas lelkesedését, óriási örömét látva a túra után teljesen biztos, hogy mi is fülig érő mosollyal fogunk távozni. Fantasztikus élmény, amit át kell élni legalább egyszer!


Fotó: Deák-Ember Ágnes

Tetszett a cikk?

Oszd meg másokkal is!

error: Védett tartalom!

Pénztárcakímélő csodahelyek e-book

100+ ingyenes élmény, kirándulás és program

Gyűjtöd azokat a programokat, ahol az egész család jól érezheti magát? Máris mutatunk több mint 100 hazai programot, élményt és kirándulóhelyet.

Egy e-book, amit neked írtunk!

Kövess minket!

Csatlakozz csoportjainkhoz!

Vagy iratkozz fel hírlevelünkre

.