Szentendre az a hely, ahol ha valaha jártunk, biztosan megdobogtatta a szívünket. Nem csak az országból, hanem a világ minden tájáról érkeznek ide látogatók, hogy sétáljanak a macskaköves utcákon és átérezzék a Duna-parti város egyedülálló hangulatát. Szentendre bővelkedik templomokban, múzeumokban, környékbeli kirándulóhelyekben és semmiképp sem szabad kihagyni Magyarország legnagyobb és legismertebb szabadtéri múzeumát, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (skanzen) értékes látnivalóit sem.
Tartalomjegyzék
ToggleA Szabadtéri Néprajzi Múzeum története – miért nevezzük skanzennek?
1891-ben egy svéd tudós, Arthur Hazelius Stockholmban létrehozta a világ első szabadtéri múzeumát. Különböző svéd népcsoportok jellegzetes épületeit gyűjtötte össze és egy látogatható kiállítást nyitott, ahol a gyűjtés, megőrzés, bemutatás szisztémáján kívül biztosította a tanítás és szórakoztatás lehetőségét is. A városrészről, ahol épült, elnevezte Skanzennek, így a legtöbb nyelvbe a skanzen szabadtéri múzeum jelentéssel épült be.
A svéd mintára hazánkban először 1896-ban Budapesten, a Népligetben nyílt szabadtéri kiállítás, ezután csak hosszú idő elteltével, 1972-ben épült meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendre városában.

Mit láthatunk a Szentendrei Skanzen területén?
A 63 hektáros terület hiteles épületei és tárgyai a 18. század második felétől a 20. század közepéig tartó időszak népi életmódját mutatja be. Az eredeti és hitelesen átépített épületek hű képet adnak a falusi építészetről, lakáskultúráról és az akkori gazdálkodási szokásokról.
Ahogy sétálunk a tájegységek lakóházai között, szinte visszarepülünk az időben és teljes egészében átérezhetjük a kor sajátos hangulatát.
A múzeumként funkcionáló lakóházakban hazánk 8 különböző tájegységeinek egykori jellemző vonásai találhatóak meg. Így lehetőségünk van egy nap alatt bejárni többek a múltbéli Magyarország vidékét.
Kiállítások
Állandó kiállítások – A 8 tájegység
- Felső-Tiszavidék
- Alföldi mezőváros
- Kisalföld
- Nyugat-Dunántúl
- Bakony, Balaton-felvidék
- Dél-Dunántúl
- Felföldi mezőváros
- Észak-magyarországi falu
- Erdély
Tematikus tárlatok az állandó kiállítások részeként
- Búcsú a parasztságtól
- A történelem sodrában
- Csak egy „kis munka”
- Kocsik és szekerek
A múzeum amellett, hogy kihagyhatatlan hagyománytisztelő látnivalókat kínál, nagyszerű családi napoknak, csapatépítő tréningeknek és céges rendezvényeknek adhat otthont. Óvodások, iskolások számára különféle témanapok, élményprogramok, foglalkozások és táborok kerülnek megszervezésre. A gazdag programkínálat gondoskodik róla, hogy interaktívan láthassunk bele a múlt mindennapjaiba.
Hasznos információk
Elérhetőség
- weboldal: www.skanzen.hu
- Telefon: 0626 502 5367
- Cím: 2000 Szentendre, Sztavodai út 75.
Nyitva tartás
- március közepe – október 24: kedd-vasárnap: 09:00-17:00
- október 25. – november 1: 09:00-16:00
- Márton-napi libanapok (november 7-8): 09:00-18:00
- november – március: zárva
Kutyát be szabad vinni?
Igen, a múzeum területére kutya ingyenesen, pórázzal és szájkosárral bevihető, de a kiállítási épületekbe nem mehet be.
Kiknek ajánljuk a Szabadtéri Néprajzi Múzeum látogatását?
- kisgyermekes családoknak
- iskolai csoportoknak
- akik szívesen eltöltenek akár egy teljes napot a szabadtéri múzeum területén,
- akik érdeklődnek a magyar történelem és a hagyományok iránt,
- kerekesszékesek és babakocsival érkezők számára, hiszen a múzeum nagy része akadálymentes.
Megközelítés
Autóval
Budapestről a 11-es úton érhetjük el Szentendrét, majd a városba érve a Skanzen feliratú táblát követve juthatunk el a célig.
Tömegközlekedés
Budapestről HÉV-vel a Batthyány térről induljunk Szentendrére, innen a 7-es kocsiállásról a szentendrei autóbusszal utazzunk a Skanzen megállóig.


























Szállást keresel Szentendrén?
Fotók: Györkő Zsombor